ZUS radzi, jak wyjechać do sanatorium bez kolejki ZUS radzi, jak wyjechać do sanatorium bez kolejki. Fot. Archiwum

ZUS przypomina, że skierowanie do sanatorium lub na leczenie w miejscu zamieszkania można otrzymać nawet w ciągu kilku dni. Taka możliwość istnieje w sytuacji, gdy ubezpieczony ze względu na zły stan zdrowia nie może pracować, a o skierowanie na rehabilitację wystąpi do Zakładu.

O skierowanie na leczenie finansowane przez ZUS mogą starać się osoby, które pobierają zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Ale podstawowym warunkiem otrzymania skierowania są rokowania, wskazujące na możliwość odzyskanie sprawności i powrotu pacjenta do pracy.

Co ciekawe, z rehabilitacji na koszt Zakładu mogą również skorzystać osoby ubezpieczone w ZUS, ale niepobierające żadnych świadczeń, u których występuje zagrożenie utratą zdolności do pracy. Z takiej formy rehabilitacji w 2017 r. skorzystało aż 3 430 osób.

- Na skierowanie do sanatorium z NFZ czeka się około dwóch lat, a w ZUS zaledwie dwa miesiące. Gdy jest pilne wskazanie lekarskie, to na rehabilitację wyjechać można jeszcze w czasie zwolnienia lekarskiego - mówi Iwona Kowalska, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału ZUS.

- W przeciwieństwie do NFZ, osoba skierowana na takie leczenie nie musi ponosić żadnych kosztów związanych ze swoją kuracją, pobytem i dojazdem do uzdrowiska. Nie musi także korzystać z urlopu wypoczynkowego. Mając skierowanie do sanatorium, lekarz wystawi zwolnienie lekarskie - zapewnia Kowalska. 

Żeby dostać skierowanie, trzeba odwiedzić swojego lekarza rodzinnego, który wypisze wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS.

Zakład nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego co roku podpisuje umowy z placówkami medycznymi w kraju, które wyłaniane są w drodze konkursu.

ZUS po raz pierwszy wysłał Polaków do sanatoriów w 1996 r. Na leczenie w pierwszym roku skierowanych zostało niespełna 9 tys. osób. Od tego czasu na rehabilitację wyjechało przeszło 1,3 mln osób, a w ostatnich latach rocznie korzysta z programu prawie 80 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH