Z wakacji przywozimy nie tylko wspomnienia. Tam grożą nam egzotyczne choroby Liczba przypadków chorób przywleczonych zza granicy rośnie, z uwagi na coraz więcej podróży do egzotycznych krajów. Fot. PTWP

W 2015 roku zarejestrowano w Polsce 12 przypadków dengi, a rok później - 41; w 2015 roku zarejestrowano 29 przypadków malarii, a rok później - 38. W tym roku do połowy lipca odnotowano już 43 przypadki zawleczonej malarii. To "pamiątki" z zagranicznych wakacji. Jak ich unikać?

Planując egzotyczne wakacje warto przed wyjazdem sprawdzić wymagane szczepienia; odpoczywając przestrzegać zaleceń dot. jedzenia i napojów, a po powrocie w przypadku gorączki czy biegunki koniecznie skontaktować się z lekarzem - przypomnieli eksperci podczas czwartkowej (3 sierpnia) konferencji "Niechciane pamiątki z wakacji, czyli zasady postępowania po powrocie z egzotycznych podróży", zorganizowanej Warszawie.

- To dobra wiadomość, że Polacy są coraz zamożniejsi i coraz bardziej mobilni także w czasie wakacji, ale trzeba mieć świadomość, że oprócz przyjemności egzotyczne podróże niosą także pewne ryzyko - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który uczestniczył konferencji.

Zwrócił uwagę, że wyjeżdżając do krajów o niskim poziomie higieny warto zaszczepić się przeciwko chorobom zakaźnym, o których już w Polsce zapomnieliśmy. Dotyczy to szczególnie dzieci, gdyż w razie zarażenia bardzo ciężko przechodzą niektóre choroby.

Gorączka? Nie ma na co czekać
Wiele chorób, które mogą zostać zawleczone do kraju z zagranicznych wojaży ma trudne do zauważenia lub niecharakterystyczne symptomy. Minister przypominał, że część chorób zakaźnych przebiega inaczej niż kiedyś. Na przykład malaria może nie dawać książkowych, klasycznych objawów. Dlatego każdy kto był w tropikach i źle się czuje tuż po przyjeździe do kraju, a nawet 2-3 miesiące po powrocie, powinien zwrócić się do lekarza, szczególnie jeśli gorączkuje, a wokół nie ma epidemii grypy.

Eksperci zgodnie wskazywali, że jeśli po powrocie z egzotycznych wakacji mamy gorączkę, biegunkę, skurczowe bóle brzucha, wysypkę, bóle stawów czy inne objawy grypopochodne trzeba koniecznie udać się do lekarza i poinformować go, że spędziło się wakacje w odległym miejscu.

Liczba przypadków chorób przywleczonych zza granicy rośnie, z uwagi na coraz częstsze podróże turystyczne rodaków do egzotycznych krajów.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny podaje, że w 2015 roku zarejestrowano w Polsce 12 przypadków dengi, a rok później - 41; w 2015 roku zarejestrowano 29 przypadków malarii, a rok później - 38. W tym roku do połowy lipca odnotowano już 43 przypadki zawleczonej malarii. W Polsce rejestruje się też zachorowania na zawleczone zza granicy: dur brzuszny, WZW typu A, odrę, a także choroby występujące endemicznie w różnych krajach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH