Z wakacji przywozimy malarię

Coraz więcej Polaków wyjeżdża na tropikalne wakacje, a co za tym idzie zwiększa się ilość chorób zakaźnych, które Polacy przywożą z wakacji.

Jak podają Wiadomości Turystyczne, w Polsce odnotowano największą liczbę śmiertelności wśród turystów chorujących na malarię. Wynosi ona 4,8 proc. Na drugim miejscu znajdują się Niemcy z wynikiem 3 proc. Dla porównania we Francji liczba ta wynosi 0,4 proc.

Według danych statystycznych w zeszłym roku Polacy 520 tys. razy wyjeżdżali do krajów egzotycznych. Najczęściej „przywozili z wakacji” zatrucie pokarmowe – 100 tys. przypadków. Na kolejnych miejscach znajdowały się dur brzuszny i tyfus, których zdarzyło się kilka przypadków rocznie. Najczęściej chorują podróżni, którzy udają się do takich krajów jak Nepal, Tajlandia czy Laos.  

Przypomnijmy, że badania ankietowe prowadzone na dziesięciu najważniejszych lotniskach w Europie, wykazały że około 75 proc. wyjeżdżających w tropiki interesuje się krajem, do którego jedzie, ale w sensie… klimatu, pogody i warunków bytowania - poinformowała dr Ewa Duszczyk z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas I Kongresu Medycyny Tropikalnej. – Tylko niewiele ponad 40 proc. turystów interesuje się sytuacją zdrowotną danego kraju, patogenami, które tam można spotkać, a także sposobami profilaktyki.

W Polsce nie ma miarodajnych danych ukazujących zainteresowanie pobytami w krajach sub i tropikalnych. Najczęściej mówi się, że co roku w te strefy wyjeżdża ok. miliona osób. Dodajmy, że wśród nich są osoby podróżujące służbowo. Zdaniem specjalistów, ta kategoria podróżujących jest świadoma zagrożeń i profilaktycznie na nie przygotowana.

Ireneusz Gołąbek z TUI Poland przyznał, że z doświadczenia wie, iż o zagrożeniach informują przede wszystkim duże, uznane biura podróży. Gorzej rzecz się ma, gdy wyjazd organizuje niewielkie biuro, które nie kupuje usługi u potentata. Specyfika polskiej branży turystycznej zasadza się na tym, że mamy w kraju ok. 3 tys. biur podróży i ponad 70 proc. z nich samodzielnie organizuje ofertę turystyczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH