Jak już informowaliśmy, z powodu choroby ponad połowy uczniów, w środę (4 listopada) zawieszono zajęcia w jednej z gdańskich szkół. Lekcji nie będzie do piątku. Uczniowie zaległości będą odrabiać w soboty.

Jak poinformował Bogdan Derkowski, dyrektor Zespołu Szkół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 7 w Gdańsku, we wtorek (3 listopada) na zajęcia do tej placówki przyszło tylko 164 spośród 342 uczniów.

– Absencja wynosiła więc ok. 52 procent. W dodatku w ciągu dnia kilkoro kolejnych uczniów dostało gorączki i trzeba ich było wysłać do domów - stwierdził dyrektor.

Derkowski wyjaśnił, że decyzja o zawieszeniu zajęć została podjęta po konsultacji z pomorskim kuratorium oświaty, samorządem oraz rodzicami (akurat we wtorek w placówce odbywały się wywiadówki). Szkoła ustaliła już grafik sobót, w które dzieci nadrobią zaległości.

Dyrektor dodał, że szkoła nie ma wglądu w dokumentację medyczną dzieci, ale z rozmów z rodzicami wynika, że większość nieobecnych uczniów ma grypę lub jest przeziębiona. W szkole uruchomiono świetlicę, do której mogłyby przyjść zdrowe dzieci. Jednak w środę na zajęciach nie pojawił się ani jeden uczeń.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w całej Polsce od 23 do 31 października 2009 r. odnotowano 10 tys. 613 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Tzw. średnia dzienna zapadalność w tym okresie wyniosła 3,09 na 100 tys. osób. Od 16 do 22 października zachorowań i podejrzeń było ponad 7 tys. 727, a średnia zapadalność wynosiła 2,89.

Dla porównania - w ostatnim tygodniu października 2008 r. odnotowano 4 tys. 305 zachorowań i podejrzeń, a zapadalność wynosiła 1,25.

Przypomnijmy, że 4 listopada Główny Inspektorat Sanitarny wydał decyzję o konieczności powiadamiania GIS-u o spowodowanej chorobą nieobecności uczniów, jeżeli absencja w placówce przekroczy 20 proc. Jak wyjaśnił zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Przemysław Biliński, raportowanie będzie odbywało się raz w tygodniu, w poniedziałki. Szkoły powinny je przeprowadzać w porozumieniu z kuratoriami oświaty. Dodał, że decyzje GIS w tej sprawie, wraz ze wzorem dokumentacji, jeszcze w środę trafią do placówek oświatowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH