W Katowicach w sobotę (20 września) zakończył się trwający cztery dni XXX Zjazd Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Uczestniczyło w nim ponad tysiąc osób, głównie lekarzy zajmujących się leczeniem nowotworów płuc, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy oraz zakażeń dróg oddechowych. Wygłoszono ponad 100 wykładów i referatów.

Specjalnymi gośćmi zjazdu byli wybitni naukowcy z zagranicy. Do Katowic przyjechał prof. Leonardo Fabbi - prezes Europejskiego Towarzystwa Oddechowego ERS. O pozycji naukowej Towarzystwa świadczą coroczne kongresy gromadzące 15 tysięcy lekarzy.

Zaproszenie przyjęła również prof. Wisia Wedzicha - redaktor naczelny czasopisma „Thorax”, uważanego za drugie na świecie pismo specjalistyczne z dziedziny chorób płuc. Był obecny zaprzyjaźniony z polskimi naukowcami prof. Katsuhiro Ito z zespołu profesora P. Barnes’a z Londynu prowadzącego badania nad astmą. Wśród gości zjazdu byli lekarze z Ukrainy, którzy co roku przyjeżdżają na kongresy PTChP i na praktyki do polskich szpitali.

– My kiedyś jeździliśmy do kolegów na Zachodzie, aby uczyć się nowoczesnych metod leczenia, teraz przekazujemy tę wiedzę innym zagranicznym lekarzom i spłacamy dług wdzięczności za tamtą pomoc – podkreślał prof. Władysław Pierzchała, prezes PTChP.

Podczas kongresu odbyły się dwie sesje doniesień na wspólne tematy młodych naukowców z obu krajów. Na zjazd goście przyjechali dzięki stypendiom ufundowanym przez Towarzystwo i Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Pneumonolodzy podczas zjazdu zwracali uwagę, że głównym wyzwaniem jakie staje przed lekarzami tej specjalności jest dostatecznie wczesne wykrywanie chorób płuc.

W większości przypadków zarówno POChP jak i rak płuca są rozpoznawane zbyt późno. Obu schorzeń nie można wyleczyć, ale dzięki odpowiedniej terapii możliwe jest zmniejszenie postępu choroby. Podczas zjazdu omawiano m.in. wczesną metodę diagnostyczną raka płuca jaką jest przezoskrzelowa ultrasonografia oraz możliwości jakie we wczesnej diagnostyce POChP daje badanie spirometryczne.

Z niepełnych badań epidemiologicznych wynika, że w Polsce na POChP zapada około 10% kobiet i mężczyzn. Na nowotwór płuca choruje w kraju co roku 22 tysiące osób. Choroby płuc są czwartą przyczyną zgonów po nowotworach, schorzeniach układu krążenia i wypadkach. Jak podkreślił podczas konferencji prasowej zorganizowanej podczas zjazdu prof. Jan Zieliński, prekursor polskich badań nad chorobami odtytoniowymi, najważniejszym czynnikiem etiologicznym w chorobach płuc jest palenie papierosów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH