XIV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Od czwartku (23 września) w Poznaniu prawie 5 tys. osób uczestniczy w XIV Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK), którego jednym z kluczowych tematów są problemy kardiologiczne osób w podeszłym wieku

Kongres jest corocznym spotkaniem kardiologów, kardiochirurgów i specjalistów z pokrewnych dziedzin. Jak poinformował przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu prof. Romuald Ochotny, który przewodniczył sekcji kardiologii nieinwazyjnej i telemedycyny PTK w latach 2007-2009, wiele miejsca w programie kongresu poświęcono problemom kardiologicznym chorych w podeszłym wieku.

 

Zdaniem dr. Przemysława Mitkowskiego z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zastępcy przewodniczącego komitetu organizacyjnego kongresu, spotkanie jest też dobrą okazją do podsumowania ostatnich wydarzeń i osiągnięć polskiej i światowej kardiologii.

– Kilka ośrodków kardiologicznych rozpoczęło wykonywanie zabiegów przezskórnego wszczepiania protez zastawki aortalnej. Wyniki pierwszych zabiegów zostaną podsumowane podczas kongresu. Wymiana doświadczeń na tym polu jest niezwykle istotna, choćby dlatego, że wiele osób, które wymagają wymiany zastawki, nie może się poddać interwencji kardiochirurgicznej, ze względu na swój ogólnie niedobry stan zdrowia. Przezskórne wszczepienie zastawki może być dla nich ratunkiem. Jest to metoda alternatywna – stwierdza dr Mitkowski.

Spotkanie potrwa do soboty. Kongresowi towarzyszą akcje popularyzujące wiedzę o tym, jak należy dbać o serce, jak prowadzić zdrowy, aktywny tryb życia. Na poznańskim Starym Rynku chętni mogą sobie zmierzyć poziom cukru, cholesterolu i ciśnienie, a także zasięgnąć porady u specjalisty.

Popularyzacja zdrowego stylu życia obejmuje także dzieci; w czwartek brały one udział w specjalnych lekcjach, podczas których mogły poznać tajniki budowy i funkcjonowania ludzkiego serca. Na Starym Rynku pojawiła się też makieta przestrzenna serca, które najmłodsi mogli zwiedzać od środka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH