XIII Forum Rynku Zdrowia: będą zmiany w rehabilitacji? Dominik Dziurda: - Bolączkę systemu jest realność dostępu rehabilitacji początkowej na oddziale ostrym. Fot. PTWP/Paweł Pawłowski

Przy AOTMiT pracuje zespół, którego zadaniem jest zarekomendowanie resortowi zdrowia szeregu zmian w rehabilitacji. We wtorek (24 października), podczas sesji "Rehabilitacja, czyli nie marnujmy efektów terapii" na XIII Forum Rynku Zdrowia szczegóły tych prac przybliżyli eksperci.

- Społeczeństwo widzi coraz większa potrzebę rehabilitacji. Bo się starzeje, bo udaje nam się ratować życie i zostają ludzie, którzy nie do końca są sprawni. Nie ma dziedziny klinicznej w medycynie, która byłaby pozbawiona rehabilitacji. Nawet w okulistyce, po operacji zeza, dziecko musi ćwiczyć. Nie mówiąc już o geriatrii, ortopedii, reumatologii, neurologii, gdzie rehabilitacja jest niezbędna, żeby poprawić jakość życia, żeby pacjent mógł funkcjonować w społeczeństwie - mówiła prof. Krystyna Księżopolska-Orłowska. 

Zaznaczała, że "osobiście martwi" ją to, iż na rehabilitację przeznacza się tylko ok. 3 proc. z całej puli środków na wszystkie świadczenia zdrowotne. Wyraziła jednak nadzieję, że efektem prac zespołu ds. rehabilitacji przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji będzie zmiana poziomu finansowania na nieco wyższe. 

- Obecnie w zespole pracujemy nad uporządkowaniem rehabilitacji w Polsce. To bardzo ciężka praca dużego zespołu ludzi, którzy analizują doniesienia naukowe, publikacje oparte o fakty, próbują ustalić pewne zasady, które będą obowiązywały - mówiła krajowa konsultant. 

Zapytana o szczegóły, wstępnie powiedziała o jednej z propozycji rozwiązań: Chcemy, aby każdy pacjent, który przebywa w oddziale ostrej fazy, miał rozpoczętą rehabilitację. Każdy, bez wyjątku, bez względu na to, na jakim oddziale się znajduje. A później żeby była rehabilitacja początkowa, wczesna, rehabilitacja późna i przewlekła.

Prof. Księżopolska-Orłowska dodała, że celem takiego podejścia jest zmaksymalizowanie szans powrotu pacjentów do społeczeństwa. 

Więcej szczegółów prac zespołu przekazał Dominik Dziurda z AOTMiT.  - Pierwsza kwestia, którą zdefiniowaliśmy jako bolączkę systemu, to realność dostępu rehabilitacji początkowej na oddziałach fazy ostrej. Kolejna kwestia jest zupełnie z drugiego końca systemu. Chodzi o głęboką transformację rehabilitacji ambulatoryjnej, a właściwie nie rehabilitacji, a fizjoterapii ambulatoryjnej. Zmiany są obecnie konsultowane wewnętrzne, a to czy projekt wejdzie w życie, to już decyzja Ministerstwa Zdrowia - mówił szef Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej AOTMiT.

Dodał: - Trzecia sprawa to przeorientowanie roli lekarza rehabilitacji. Propozycje dotyczą zwiększenia jego kompetencji. Ale nie chodzi o to, żeby lekarz konsultował w poradni ambulatoryjnej każdego pacjenta, któremu potrzebna jest fizjoterapia. Lekarz rehabilitacji powinien wykorzystywać swoje kompetencje po to, by sterować przepływem pacjentów "skomplikowanych", o złożonych potrzebach rehabilitacyjnych. 

Skonstatował, że czwartym obszarem, nad którym pracuje zespół, to "wdrożenie w całym systemie rehabilitacji i opieki nad pacjentem w Polsce spójnego systemu oceny funkcjonowania pacjenta".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH