Występowanie raka trzustki u chorych ze świeżo rozpoznaną cukrzycą

Do czynników ryzyka rozwoju raka trzustki należą przewlekłe zapalenie trzustki, alkoholizm, kamienie żółciowe i wirusowe zapalenie wątroby. Ostanie badania wykazują, że związek z jego rozwojem może mieć również cukrzyca.

Wykazany negatywny wpływ leków przeciwcukrzycowych na rozwój raka trzustki nadal budzi spore kontrowersje i jest niejednoznaczny.

Stąd celem naukowców z Taiwan School of Medicine, Tajwan, była odpowiedź na pytanie czy wystąpienie cukrzycy - szczególnie w pierwszych 2 latach od rozpoznania - wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania raka trzustki oraz czy leki przeciwcukrzycowe zmniejszają ryzyko jej rozwoju.

Do tego populacyjnego badania zakwalifikowano kohortę blisko 50 tysięcy pacjentów powyżej 20. roku życia ze świeżo rozpoznaną cukrzycą w latach 1998-2007. Grupę kontrolną stanowiło blisko 200 tysięcy osób zdrowych.

Wyniki badania wykazały, że częstość występowania raka trzustki była wyższa u chorych na cukrzycę trwającą mniej niż 2 lata w porównaniu z grupą kontrolną (28 vs 7 na 10 tysięcy osobo-lat). Czynnikami predysponującymi do rozwoju raka trzustki były również wiek (HR = 5.22 dla chorych między 40 a 64 rż), przewlekłe zapalenie trzustki (HR = 19.4), kamienie żółciowe (HR = 2.56), jak również zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HR = 3.08).

Co ciekawe, bardzo wysokie ryzyko zachorowania na raka trzustki zaobserwowano u chorych na cukrzycę wraz ze współistniejącym zapaleniem trzustki; w tej grupie HR wynosił aż 33.52. Natomiast nie odnotowano związku między ryzykiem występowania raka trzustki, a długo trwającą cukrzycą.

Choć w innych badaniach wykazano, że przyjmowanie insuliny blisko 6-krotnie, a doustnych leków przeciwcukrzycowych blisko 2-krotnie zwiększało ryzyko zachorowania na raka trzustki u chorych na cukrzycę, to autorzy tej pracy przyznają, że nie zaobserwowali takiej istotnej statystycznie zależności na grupie badanych pacjentów.

Rak trzustki to choroba mająca złe rokowanie z powodu wysokiej śmiertelności. W momencie rozpoznania do zabiegu chirurgicznego kwalifikuje się jedynie 5% przypadków, a 5-letnie przeżycie sięga 5%. Szacuje się, że rocznie z powodu raka trzustki umiera 200 tysięcy ludzi na świecie.

Autorzy badania podsumowują, że czas trwania cukrzycy poniżej 2 lat wiąże się z większym ryzykiem rozwoju raka trzustki. Ich zdaniem w tych przypadkach cukrzyca może stanowić wczesną manifestację raka trzustki. Stąd u chorych ze świeżo rozpoznaną cukrzycą powinno się wykluczyć obecność raka trzustki.

Oprac. dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21929650
J Gastroenterol Hepatol. 2012 Apr;27(4):709-713. doi: 10.1111/j.1440-1746.2011.06938.x.
Diabetes mellitus correlates with increased risk of pancreatic cancer: A population-based cohort study in Taiwan.
  Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH