
Kobiety po wygranej walce z rakiem w towarzystwie swoich dzieci - to temat wystawy zdjęć "Amazonki i macierzyństwo. Zdrowe i piękne dla dzieci", zaprezentowanej w piątek (25 maja) w Poznaniu. Fotografie mają zachęcać Polki do regularnych badań piersi.
Wystawa otwiera ogólnopolską kampanię społeczną pod tą samą nazwą. Jej organizatorem jest Federacja Stowarzyszeń Amazonki - największa kobieca organizacja w Polsce, która zrzesza 25 tysięcy kobiet dotkniętych rakiem piersi.
Jak podkreślają organizatorzy akcji dzięki lepszej dostępności do badań profilaktycznych i większej świadomości kobiet coraz częściej rak piersi jest wykrywany u kobiet młodych, w wieku rozrodczym a także w czasie ciąży. Kampania ma zwrócić uwagę kobiet na fakt, że z rakiem można wygrać, mieć szczęśliwą rodzinę i spełniać się w macierzyństwie.
Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki Krystyna Wechmann powiedziała, że ważne jest, by przekaz skierowany do kobiet miał pozytywny wydźwięk. Jak podkreśliła, strach jest tym czynnikiem, który powoduje, że kobiety unikają mammografii, cytologii, samokontroli piersi.
Wystawa "Amazonki i macierzyństwo. Zdrowe i piękne dla dzieci" ukazuje kobiety z doświadczeniem raka piersi w towarzystwie swoich dzieci. Niektóre z nich urodziły swoje dzieci zanim dowiedziały się o chorobie, inne zdecydowały się urodzić już po diagnozie.
Według Małgorzaty Litwiniuk z Wielkopolskiego Centrum Onkologii współistnienie ciąży i raka piersi zdarza się w od jednego do trzech przypadków na 10 tys. ciąż, jest jednak zawsze zjawiskiem bardzo dramatycznym.
- Rak piersi występuje głównie u kobiet w okresie pomenopauzalnym, u kobiet wieku rozrodczym jest relatywnie rzadką chorobą. Rozpoznajemy go jednak u coraz młodszych kobiet i coraz częściej mamy taką sytuację, gdy kobieta jest właśnie w ciąży. Staramy się leczyć matkę i pozwolić kobiecie kontynuować ciążę - powiedziała.
- W przypadku kobiet, które mają rozpoznanie raka piersi, a nie zrealizowały jeszcze swoich planów macierzyńskich, są one leczone w taki sposób, by zachowały płodność i by po tym leczeniu mogły mieć dzieci. Jeszcze ćwierć wieku temu panował pogląd, że macierzyństwo może spowodować nawrót choroby - dodała.

CZYTAJ TAKŻE
- 09:50 Badania: odkryto lepszy sposób przechowywania wątroby do przeszczepu
- 09:40 Badania: skarżymy się na stan zdrowia nieco rzadziej niż inni Europejczycy
- 09:38 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 09:21 L4 będzie mógł wystawić asystent medyczny
- 08:55 Gdańsk: powstanie tu oddział chirurgii kręgosłupa?
- 08:48 CIS: do pracy nad ustawą ws. wsparcia osób niepełnosprawnych Sejm przystąpi bezzwłocznie
- 08:37 Prudnik: szpital stanął na nogi, zaczyna nowe inwestycje
- 08:26 Minister Rafalska spotkała się w Sejmie z rodzinami osób niepełnosprawnych
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 4 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 5 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 6 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
- 7 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 8 MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych