Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 18-10-2008 10:01

Wyniki kontroli mammografów w woj. świętokrzyskim

Znamy wyniki kontroli jakości zdjęć mammograficznych uzyskiwanych w pracowniach wykonujących badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka piersi. Najgorzej wypadł Ostrowiec, Opatów i Sandomierz. A najlepiej Skarżysko i obie pracownie w Kielcach - pisze Gazeta Wyborcza.

Co na to szpitale?

Ireneusz Kargulewicz, zastępca dyrektora do spraw medycznych szpitala w Opatowie, przyznał nam kilka dni temu, że jego placówka nie przeszła pozytywnie kontroli. Tłumaczył gazecie, że były problemy z jakością badań mammograficznych, bo sprzęt często się psuł. Ale starał się uspokajać pacjentki: - Oprócz mammografu mamy również pracownię USG. Kiedy zachodziła taka konieczność, przeprowadzaliśmy dodatkowe badania - mówi.

W Sandomierzu i Ostrowcu nie chciano komentować wyników.

- Nie mam możliwości, żeby zajrzeć na stronę internetową ośrodka koordynującego badania i przekonać się, że nie przeszliśmy kontroli. Zostawiam to na razie bez komentarza - stwierdziła Grażyna Słowik, dyrektorka placówki w Ostrowcu.

Artur Krop, zastępca dyrektora sandomierskiego szpitala, przekonywał, że tamtejszy sprzęt nie był kontrolowany. - Sprawdziłem dokładnie, nie ma żadnych pokontrolnych protokołów. Ale jeśli faktycznie kontrola miała miejsce, oczywiście zastosujemy się do jej zaleceń - zapewnia.

Ale są też dobre informacje. Najlepiej wypadł szpital w Skarżysku, który na ponad 300 ośrodków w całej Polsce zajął 47. miejsce. - Główna zasługa to dobre podejście personelu do badań. Przy okazji mamy dobrej jakości sprzęt - podsumował Tadeusz Jasiński, dyrektor skarżyskiego szpitala.

Kontrolę pozytywnie zaliczyły również Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka. To kieleckie ośrodki, w których wykonuje się najwięcej badań mammograficznych.

Grzegorz Świercz, pełnomocnik wojewody do spraw ochrony zdrowia, zapowiada, że w poniedziałek wszystkie zdjęcia zostaną przejrzane, a w razie wątpliwości badania zostaną powtórzone.

- Obejrzy je zespół radiologów. Na szczęście nasze największe ośrodki przeszły kontrolę pozytywnie. W przypadku trzech pozostałych nie należy od razu zakładać, że wszystkie zdjęcia są nieprawidłowo wykonane - mówi Świercz.

O kontroli jakości zdjęć mammograficznych przeprowadzonej w 2007 r. zrobiło się głośno dwa tygodnie temu. COK nie chciał jednak wskazać, które ośrodki przeszły kontrolę. O odtajnienie wyników apelowali m.in. Jacek Grabowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia, oraz wojewoda świętokrzyska Bożentyna Pałka-Koruba. W tej sprawie wypowiadał się także zdecydowanie były minister zdrowia Zbigniew Religa.

- Cieszę się, że wyniki zostały upublicznione. Ukróci to niepotrzebne domysły. Żałuję, że mało badań wykonuje szpital w Skarżysku. Więcej pacjentek powinno z nich korzystać - komentuje Mariusz Pasek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.