Wyniki badań: rośnie pokolenie astmatyków

- Późna diagnostyka chorób alergicznych i zbyt częste podawanie antybiotyków dzieciom sprawia, że wkrótce w Polsce przybędzie olbrzymi odsetek chorych na astmę - alarmuje prof. Bolesław Samoliński, konsultant wojewódzki w dziedzinie alergologii na Mazowszu.

Odsetek osób cierpiących z powodu alergii w Polsce jest jednym z najwyższy na świecie. Problemy alergiczne ma już ok. 30 proc. dzieci i blisko połowa dorosłych. Alergie są też najczęstszą przyczyną zachorowań u dzieci i dorosłych do 40. roku życia.

Połowa nie wie, że choruje...
Wszystko wskazuje też, że w ciągu najbliższych kilku lat zacznie nam przybywać nie tylko chorych na alergie, ale także astmatyków. W Polsce coraz częściej zauważalne jest występowanie objawów alergicznych jesienią. Osoby z takimi symptomami są w dużym stopniu zagrożone przeistoczeniem alergii w astmę.

Takie wnioski można wysnuć z właśnie zakończonych badań epidemiologicznych przeprowadzonych pod kierownictwem prof. Bolesława Samolińskiego, przez zespół Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Polsce ok. 5 mln osób ma astmę, a połowa z nich o tym nie wie. Ok. 9 mln cierpi na katar alergiczny wywoływany przez różne alergeny. Ok. 3 mln osób dotkniętych jest egzemą alergiczną.

– Każdy Polak raz do roku powinien odbyć konsultację u specjalisty – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Bolesław Samoliński. – Choroby alergiczne wcześnie rozpoznane i prawidłowo leczone pozwalają żyć zupełnie normalnie – pacjent nie ma objawów choroby, może bez przeszkód pracować i uczyć się, nie wymaga doraźnej pomocy medycznej.

– W sytuacji, gdy poziom zachorowalności na choroby alergiczne się zwiększa, kluczowym elementem jest wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie. Większość osób jednak bagatelizuje objawy alergiczne jak zatkany nos czy powracający katar i nie szuka fachowej pomocy medycznej. Każdy Polak raz do roku jednak powinien odbyć konsultację u takiego specjalisty – zaznacza prof. Samoliński.

Jak dodaje nasz rozmówca alergolog to jeden z najrzadziej odwiedzanych specjalistów, szczególnie przez dorosłych pacjentów. Rocznie tylko 5 proc. społeczeństwa szuka pomocy u takiego lekarza.

Nadużywanie antybiotyków
W ciągu ostatniego roku w kraju przybyło ok. 300 tys. osób chorych na alergie. W tym samym czasie przybyło jedynie 30 specjalistów w tej dziedzinie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH