Wymieranie różnych gatunków groźne dla naszego zdrowia

Utrata różnorodności biologicznej - zagłada rozmaitych organizmów, począwszy od "dobroczynnych" bakterii po duże ssaki - jest zjawiskiem zagrażającym zdrowiu i życiu ludzi.

Okazuje się, że giną najczęściej gatunki dla nas korzystne, a przeżywają takie, które biorą udział w szerzeniu wielu zakaźnych chorób – informuje Nature.

Istnieje związek pomiędzy ochroną przyrody a tym, na co i jak chorujemy – ogłosili naukowcy zainteresowani bioróżnorodnością i chorobami zakaźnymi. Efektem utraty niektórych gatunków z ekosystemów, takich, jak lasy czy łąki, jest wzrost ilości obecnych w dzikiej przyrodzie patogenów, czyli chorobotwórczych organizmów.

Rośliny, zwierzęta i mikroorganizmy, których istnienie jest najbardziej zagrożone z powodu utraty bioróżnorodności, są jednocześnie najczęściej gatunkami stanowiącymi coś w rodzaju bufora w procesie przekazywania chorób zakaźnych.

Natomiast stworzenia, które mają dużą szansę przetrwać, to bardzo często gatunki sprzyjające przenoszeniu chorób, np. wirusowej Gorączki Zachodniego Nilu, bakteryjnej boreliozy czy hantawirusowego zespołu płucnego.

– Znamy pewne przypadki, kiedy spadek bioróżnorodności nasilił występowanie chorób – zauważa główna autorka publikacji, ekolog z Bard College w Annandale (USA), Felicia Keesing. Teraz zaś naukowcy widzą, że taki schemat jest o wiele bardziej globalny. Utrata bioróżnorodności nasila zwykle przekazywanie między różnymi zwierzętami (również między ludźmi) chorobotwórczych organizmów, które wywołują wiele różnych chorób zakaźnych.

Różnorodność biologiczna w skali globu kurczy się w niespotykanym wcześniej tempie już od połowy XX w. Szacuje się, że dzisiejsze tempo wymierania gatunków jest od stu do tysiąca razy większe, niż w poprzednich epokach.

Eksperci przewidują, że w najbliższym półwieczu tempo to wzrośnie jeszcze co najmniej tysiąc razy. Niepohamowany rozrost populacji ludzi może tylko zwiększyć skalę, w jakiej kontaktujemy się z nowymi patogenami. Grozi nam to zwłaszcza podczas polowań czy zajmowania nowych terenów na potrzeby rolnictwa.

Andrew Dobson z Princeton University uważa, że należy rozpoznać czynniki, które uczestniczą w pojawianiu się nowych chorób zakaźnych. Jedną z ważnych zmiennych okazuje się tu różnorodność biologiczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH