Z raportu Instytutu Karolinska wynika, że bezpośrednie koszty leczenia nowotworów złośliwych wynoszą w Polsce 41 euro na osobę, podczas gdy w krajach wydających najwięcej, jak Szwajcaria, Szwecja, Niemcy czy Francja - ponad 200 euro na osobę. Jak przypomniał dr Romuald Krajewski z Centrum Onkologii w Warszawie, z najnowszego opracowania tej placówki wynika, że efekty leczenia nowotworów w Polsce poprawiają się. Jednak różnice między Polską a krajami, które mają najlepsze efekty w leczeniu raka, nie zmniejszą się bez dodatkowych nakładów na onkologię.

Raport Instytutu Karolinska jest wydawany co dwa lata. Najnowszy, z 2009 r. dotyczy danych z lat 2003 do 2006 r. zebranych w 28 państwach Europy - 25 należących do UE (bez Cypru i Malty) oraz 3 nie będących jej członkami (Szwajcaria, Islandia i Norwegia). W portalu rynekzdrowia.pl zaraz po opublikowaniu raportu szeroko go omawialiśmy. Wypowiadający się dla nas wybitni onkolodzy zwracali uwagę, że jego dane nie obejmują już 2007 i 2008 roku, kiedy w kraju odnotowano ich zdaniem znaczącą poprawę w wynikach leczenia nowotworów m.in. dzięki wprowadzeniu programów przesiewowych.

W porównaniu z poprzednim raportem z Instytutu Karolinska w Europie rosną nakłady na onkologię. Autorzy zestawienia podkreślają jednak, że wzrost ten jest nieadekwatny do problemu zdrowotnego, jakim są nowotwory.

Zwracają też uwagę na duże różnice między krajami pod względem sprzedaży leków onkologicznych. Jest ona najwyższa we Francji, Szwajcarii i Austrii, a najniższa w Polsce i Czechach. Spośród starych krajów UE niską sprzedaż odnotowano również w Wielkiej Brytanii.

Ogółem, większość wydatków na leki onkologiczne w Europie jest przeznaczana na leki stare, tj. wprowadzone przed 1998 r. W zużyciu najnowocześniejszych leków przodują takie kraje, jak Francja, Austria i Szwajcaria, podczas gdy Polska jest wśród krajów zużywających ich najmniej, razem m.in. z Węgrami i Litwą.

- Polska wypadła nie najgorzej pod względem średniego czasu oczekiwania od rejestracji nowego leku do wprowadzenia go na rynek - podkreślił Romuald Krajewski. - Okres ten wyniósł ok. 214 dni, podczas gdy w krajach takich jak Austria, Francja, Węgry czy Włochy - ponad 300 dni, a w Belgii czy na Słowacji - ponad 400. Można zatem powiedzieć, że udostępniamy nowe leki dość szybko, ale w niewielkim wyborze.

Jak podsumował dr Krajewski, z raportu Instytutu Karolinska wynika, że finansowanie onkologii nie tylko w Polsce, ale w całej Europie jest nieproporcjonalne do tego, jak duży jest to problem zdrowotny.

Według Rafała Zyśka, dyrektora Departamentu Gospodarki Lekami w Narodowym Funduszu Zdrowia, od lipca 2008 r. - czego już nie uwzględnia raport Instytutu Karolinska - nastąpiło wiele korzystnych zmian w finansowaniu onkologii. NFZ odszedł m.in. od katalogu schematów chemioterapii, który powodował dużą biurokratyzację.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH