Wybrane parametry chodu u dzieci z okołoporodowym uszkodzeniem splotu ramiennego - badania pilotażowe

Uszkodzenie splotu ramiennego jest jednym z częstszych urazów okołoporodowych (OUSR). Konsekwencją uszkodzenia splotu ramiennego jest różnego stopnia niedowład mięśni kończyny górnej.

Multimedia

Parametry chodu

1,76 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Ze względu na wpływ tego niedowładu na wzrost kończyny i jej funkcję oraz rozwój postawy dziecka, obserwuje się również zburzenia niektórych parametrów chodu u dzieci z OUSR. Celem badań* była ocena parametrów chodu u dzieci z OUSR za pomocą urządzenia do pomiaru sił reakcji podłoża (cały artykuł do pobrania w formacie pdf).

Materiał i metody. Materiał badań stanowiło 44 dzieci z okołoporodowym uszkodzeniem splotu ramiennego. Z tej grupy poddano analizie wyniki 30 dzieci ze Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym oraz Ośrodka Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Szpitala STOCER w Konstancinie- Jeziorna.

Za pomocą urządzenia CDG badano przebieg składowej pionowej siły reakcji podłoża w kończynach dolnych, porównując stronę z uszkodzeniem splotu ramiennego do strony przeciwnej, w podziale na całkowite i niecałkowite uszkodzenie splotu.

Wyniki. Mimo że nie uzyskano istotnych statystycznie różnic w wynikach pomiędzy stroną uszkodzoną i nieuszkodzoną, zauważono jednak u niektórych badanych różnice w przebiegach sił reakcji podłoża i czasach trwania poszczególnych faz chodu.

Wnioski:
1. Obserwowany wizualnie nieprawidłowy wzorzec chodu nie znalazł statystycznie pełnego potwierdzenia w odniesieniu do badanych sił reakcji podłoża w opisywanej grupie.
2. Rozszerzenie badań na większej grupie dzieci z OUSR i porównanie z dziećmi zdrowymi powinno dać odpowiedź na pytanie czy wartości tych sił nie odbiegają od normy.
3. Ze względu na obserwowane wizualnie asymetrie w całym układzie ruchu, ćwiczenia powinny być ukierunkowane nie tylko na uszkodzoną kończynę górną, ale powinny dotyczyć całego ciała ze szczególnym zwróceniem uwagi na kręgosłup, miednicę i wzorzec chodu.

* Maria R. Grodner, Krzysztof Dudziński,, Zbigniew Zdrajkowski, Aneta Molik, Aleksandra Nosarzewska;  Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja, MEDSPORTPRESS, 2012; 6(6); Vol. 14, 555-568.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH