Wszystkie kluby poprą pilny rządowy projekt ws. ratownictwa

Kluby parlamentarne PO, PiS, PSL i SLD zapowiedziały, że poprą pilny rządowy projekt ustawy, dotyczący funkcjonowania ratownictwa medycznego.

Projekt nowelizacji przewiduje m.in., że do końca 2012 r. w zespole ratownictwa medycznego nadal będzie mógł pracować lekarz każdej specjalności, a w latach 2013-2020 jedynie lekarz po drugim roku specjalizacji w określonej dziedzinie, m.in. medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu czy pediatrii.

W myśl projektowanej regulacji po 2020 r. do zespołu ratownictwa medycznego będzie mógł trafić tylko lekarz specjalista z medycyny ratunkowej oraz lekarz po drugim roku specjalizacji w tej dziedzinie.

Tadeusz Naguszewski (PO) pozytywnie ocenił m.in. wydłużenie okresu przejściowego do 2012 roku, podczas którego w ratownictwie medycznym będzie mógł pracować lekarz każdej specjalności.

Poseł PiS Krzysztof Sońta, deklarując poparcie PiS dla ustawy, podkreślał jednocześnie, że pod koniec 2010 r. większości stacji pogotowia ratunkowego kończą się umowy na świadczenia z NFZ, a „umowy te nie mogą być aneksowane, a więc stacje będą musiały podpisać nowe”. W ocenie Sońty zbyt późna nowelizacja ustawy może zakłócić proces rozpisania procedur konkursowych.

Z kolei wiceminister zdrowia Marek Haber zaznaczył, że proponowane przez rząd zmiany pozwalają na wydłużenie umów do 1 lipca 2011 roku, „tak, aby można było spokojnie i zgodnie z przyjętym terminarzem działań przeprowadzić postępowania konkursowe”.

Elżbieta Zakrzewska (SLD) uważa, że nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym jest jedną z lepiej przygotowanych przez rząd ustaw zdrowotnych. Posłanka SLD za dobre rozwiązanie uważa m.in. możliwość zawierania wieloletnich umów z NFZ na podstawie sporządzanego na czas nieokreślony wojewódzkiego planu działania – co zakłada projekt.

Poseł PSL Marian Starownik wyraził zdanie, że brak nowelizacji ustawy doprowadziłby do sytuacji braku właściwej obsady przez ratowników medycznych. Zaznaczył też, że koniecznym wydaje się przedłużenie okresu przejściowego do 2012 r.

Wiceminister Haber dziękował klubom za poparcie. Zgodnie z pilnym rządowym projektem nowelizacji, od 1 lipca 2011 r. miałyby zostać utworzone nowe wojewódzkie plany działania systemu ratownictwa i zawarte nowe umowy. Przedłożony przez ministra zdrowia pilny projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw rząd przyjął 28 września tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH