Wszczepienie implantu dziecku z wadą słuchu nie rozwiązuje problemu?

- W niektórych bogatych krajach, jak Australia, Nowa Zelandia czy Izrael, implanty wszczepiane są wszystkim noworodkom z wadami słuchu, w Polsce jest to ok. 30 lub niekiedy nawet 50 proc. dzieci - poinformował dyrektor Instytutu Głuchoniemych, Tadeusz Adamiec.

W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się w poniedziałek (12 grudnia) konferencja "Warszawski System Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka i Pomocy Rodzinie - w poszukiwaniu zintegrowanego modelu" zorganizowana przez stołeczne biuro edukacji.

Dyrektor Instytutu Głuchoniemych powiedział, że rozwój nowych technologii umożliwia wykrywanie wad słuchu u noworodków oraz zakładanie im implantów ślimakowych czy inteligentnych aparatów słuchowych. Zaznaczył jednak, że wykorzystanie nowoczesnej technologii nie wystarczy.

- Celem jest możliwość pełnej integracji, komunikacji w środowisku słyszących i niesłyszących - powiedział. Ocenił, że wszczepienie implantu stanowi jedynie 30 proc. skutecznej rehabilitacji dziecka. - Na sukces mają także w jednej trzeciej wpływ ciężka praca w ramach wczesnego wspomagania i w takim samym wymiarze indywidualne predyspozycje dziecka - wyjaśnił.

Jak mówił, o wczesnym wspomaganiu dziecka rodzice dowiadują się często od innych rodziców. Podkreślił, że wczesne wspomaganie to permanentna interdyscyplinarna ścieżka rozwoju, wielostronna rehabilitacja.

O braku koordynacji pomocy w ramach wczesnego wspomagania mówił Radosław Piotrowicz z Akademii Pedagogiki Specjalnej. Jego zdaniem, brakuje łączenia diagnostyki lekarskiej i psychologiczno-pedagogicznej ze wskazaniem działań rehabilitacyjnych i logopedycznych.

Karolina Skarbek, koordynator zespołu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w poradni psychologiczno-pedagogicznej zwróciła uwagę, że obecne przepisy pozwalają objąć opieką jedynie dzieci z niepełnosprawnością.

- Znikł przepis, że do zespołów mogą być kierowane dzieci zagrożone niepełnosprawnością. To podcina nam skrzydła. Myślę, że warto wrócić do poprzedniego zapisu - powiedziała  koordynator.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH