W czasie nadzwyczajnego posiedzenia w Luksemburgu ministrowie zdrowia 27 krajów Unii Europejskiej ustalali zasady, na jakich będzie udzielana wzajemna pomoc w przypadku wybuchu pandemii grypy A/H1N1.

– Chcemy dać Komisji Europejskiej prawo do udzielenia im pomocy – mówiła Marie Larsson, minister zdrowia Szwecji, stojącej w tym półroczu na czele UE. To pierwszy przykład solidarnego działania w obliczu pandemii.

Pospiesznie opracowana szczepionka przeciwko wirusowi A/H1N1 jest dostępna od kilku tygodni. Polskie władze na wypadek wybuchu pandemii zamówiły dawki dla 10 procent populacji, Wielka Brytania dla połowy swoich mieszkańców, a Niemcy aż dla dwóch trzecich. Zgodnie z umową kraje lepiej przygotowane na walkę z epidemią będą mogły udzielić wsparcia tym, które zlekceważyły zagrożenie - pisze Rzeczpospolita.

– Śmiertelność wśród zakażonych wirusem A/H1N1 nie jest w Europie wysoka, ale możemy się spodziewać zarażenia nawet 20 procent populacji, a wtedy ofiar będzie dużo. W lepszej sytuacji znajdą się bez wątpienia kraje, które nie tylko mają szczepionki, ale i w porę przeprowadziły akcję szczepień – ocenia Martin Wiselka z Brytyjskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych.

Jego zdaniem szczepienia należy rozpocząć teraz, bo wraz z początkiem sezonu jesiennego widać wyraźny wzrost zachorowań.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że wirus A/H1N1 na całym świecie zabił już 4500 osób. Najwięcej ofiar choroby może być w krajach najbiedniejszych, których mieszkańcy mają obniżoną odporność organizmu. Najbogatsze kraje świata postanowiły wysłać 10 procent zamówionych dla siebie szczepionek do 100 uboższych państw.

Szczepione mają być w pierwszej kolejności osoby z grupy podwyższonego ryzyka: dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i pracownicy służby zdrowia. Według WHO upłynie od dwóch do trzech lat, zanim będzie można obniżyć szósty, najwyższy, stopień zagrożenia epidemiologicznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH