Wrocław: u wojewody o kolejkach karetek przed szpitalem

Z inicjatywy wojewody odbyło się spotkanie dotyczące funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego we Wrocławiu. Powód: medialne doniesienia o kolejkach ambulansów z pacjentami przed szpitalnym oddziałem ratunkowym jednego ze szpitali.

Jak informuje Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, w rozmowach wzięli udział reprezentanci wszystkich instytucji odpowiedzialnych za udzielanie pomocy osobom będącym w stanie nagłego zagrożenia życia, w tym dyrekcja Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu oraz dyrektorzy czterech wrocławskich szpitali posiadających oddziały ratunkowe.

W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele NFZ oraz urzędów - marszałkowskiego i wojewódzkiego.

Rozmawiano o kolejkach karetek z pacjentami, które zbyt długo oczekiwały przed szpitalnym odziałem ratunkowym (SOR) Akademickiego Szpitala Klinicznego (ASK).

Wojewoda uzyskał zapewnienie zarówno ze strony ASK, jak i pogotowia ratunkowego, że sytuacja opisywana przez media miała charakter incydentalny, wynikała z okresowego spiętrzenia nagłych wypadków wymagających interwencji lekarskich i nie dotyczyła karetek z pacjentami wymagającymi zastosowania procedury ratowania życia.

Instytucje zobowiązały się do skuteczniejszej organizacji pracy oraz lepszej komunikacji między sobą. Wojewoda zalecił dalszy monitoring sytuacji dotyczącej przekazywania chorych przez pogotowie.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.p dr Grażyna Paszkiet-Wójcik, lekarz inspekcyjny SPZOZ Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu, wyjaśniła, że liczące ponad milion mieszkańców miasto Wrocław i okolice zabezpiecza 31 karetek pogotowia.

- Rocznie pogotowie realizuje 100 tys. wyjazdów. Trzydzieści jeden ambulansów systemu ratownictwa medycznego transportuje chorych m.in. czterech wrocławskich szpitali, w których działają szpitalne oddziały ratunkowe. Bywa, że karetki stoją w kolejce do SOR. W ambulansie może znajdować się pacjent nie będący w stanie zagrożenia życia, ale karetka jest np. na dwie godziny wyłączona z systemu - wyjaśnia dr Paszkiet-Wójcik.

Stąd idea spotkań roboczych u wojewody, jakie będą służyć wypracowaniu usprawnień w systemie przyjmowania karetek w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH