Wrocław: robot da Vinci "pobierze" nerkę od żywego dawcy

Pierwsza w Polsce operacja pobrania nerki do przeszczepu od żywego dawcy, przy zastosowaniu robota da Vinci, zostanie przeprowadzona w poniedziałek (7 stycznia) we wrocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

Pierwszy w Polsce robot chirurgiczny da Vinci rozpoczął pracę we wrocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w grudniu 2010 r. Wtedy też odbyła się pierwsza operacja z jego wykorzystaniem, która zakończyła się sukcesem.

Poniedziałkowa (7 stycznia) operacja, która polega na pobraniu narządu od dawcy - matki oddającej swoją nerkę choremu na niewydolność nerek synowi - zostanie przeprowadzona przez specjalnie przygotowane dwa zespoły chirurgów kierowanych przez prof. Wojciecha Witkiewicza. W operacji będzie także uczestniczył prof. Jacques Hubert z francuskiego Uniwersyteckiego Szpitala w Nancy.

- Prof. Hubert jest pionierem robotowej operacji pobrania nerki z zastosowaniem robota da Vinci i wybitnym specjalistą chirurgii robotowej oraz transplantacyjnej. Od 2002 r. zespół kierowany przez tego lekarza wykonał 150 robotowych operacji pobrania nerki - powiedział Witkiewicz. 

Po raz pierwszy robota da Vinci użyto do pobrania nerki od żywego dawcy w 2001 r. Podczas takiego zabiegu pacjent ułożony jest na boku przeciwległym do pobieranej nerki. - Wypreparowana nerka, po odcięciu moczowodu oraz zamknięciu staplerem naczyniowym tętnicy i żyły nerkowej, wydobywana jest z jamy brzusznej przez niewielkie cięcie w podbrzuszu - tłumaczył Witkiewicz. 

W drugim etapie operacji pobrany organ zostanie wszczepiony biorcy. Konsultant w dziedzinie transplantologii oraz wiceprezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej prof. Wojciech Rowiński podkreślił, że szanse zakończonego powodzeniem przeszczepu przy nerce pobranej od żywego dawcy są wyższe, niż w przypadku przeszczepu od zmarłego.

- Biorcy żyją z takim narządem przeciętnie o blisko połowę dłużej niż ci, którzy dostali narząd od dawcy zmarłego. W Japonii pobiera się nerki wyłącznie od żywych dawców, w USA przeszczepia się więcej nerek od żywych, niż od zmarłych. W Norwegii odsetek ten wynosi 45 proc., w Szwecji 20 proc., a w Polsce zaledwie około 3 proc - dodał Rowiński. 

Robot da Vinci składa się z czterech ramion, z których trzy wyposażone są w narzędzia chirurgiczne (na czwartym ramieniu umieszczona jest kamera endoskopowa). W czasie operacji maszyną steruje chirurg, siedzący przy specjalnej konsoli, w której umieszczone są manetki sterujące.

W okularach konsoli chirurg ma podgląd operowanego pola - w trójwymiarze, wysokiej rozdzielczości HD, naturalnych barwach, a także w dziesięciokrotnym powiększeniu. Pozwala to lekarzowi na niezwykle dokładne i precyzyjne pobranie narządu, bowiem lekarz nie zasłania sobie rękoma operowanego miejsca.

Operacje wykonywane przy użyciu da Vinci minimalizują powikłania pooperacyjne oraz znacznie skracają czas powrotu do zdrowia i pełnej sprawności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH