Wrocław: prace nad nową metodą diagnozowania jaskry

W diagnostyce jaskry oraz innych chorób oczu związanych z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym oraz zaburzeniami przepływu krwi przez oko mogą pomóc badania Moniki Danielewskiej z Politechniki Wrocławskiej.

Laureatka programu VENTURES Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) otrzyma 154 tys. zł na prace z zakresu inżynierii biomedycznej zmierzające do stworzenia i komercjalizacji innowacyjnego w skali światowej narzędzia.

Badaczka proponuje nieinwazyjną ultradźwiękową metodę pomiaru tętna gałkowego i sygnałów aktywności sercowo-naczyniowej oraz analizę fazową pomiędzy rozpatrywanymi sygnałami. Dzięki niej będzie można wprowadzić na rynek dostępne komercyjnie urządzenie diagnostyczne stanu ukrwienia oka i naczyń doprowadzających krew do oka.

Stypendystka FNP zamierza oszacować nowe parametry diagnostyczne w oparciu o analizę fazową tętna gałkowego i pracy serca, które mają szansę być wykorzystane do diagnostyki jaskry i szczególnie pomocne przy różnicowaniu pacjentów chorych na jaskrę tzw. normalnego ciśnienia.

Ważnym etapem w realizacji projektu będzie powiązanie metody pomiaru tętna gałkowego z pomiarem prędkości przepływu krwi w naczyniach siatkówki oka przy zastosowaniu techniki Spektralnej Tomografii Optycznej OCT dzięki współpracy z Zespołem Fizyki Medycznej prof. Andrzeja Kowalczyka w Zakładzie Biofizyki i Fizyki Medycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Uzyskane wyniki zostaną wykorzystane do oszacowania wartości opóźnień czasowych pomiędzy dopływem krwi z tętnic pozagałkowych a odpowiedzią w postaci pulsowania elementów gałki ocznej.

Danielewska wyjaśnia, że obecnie czynniki natury hemodynamicznej są najważniejszymi w progresji jaskrowego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Wyniki jej badań mogą pomóc w wyjaśnieniu zjawiska propagacji fali ciśnienia krwi do oka, hemodynamiki oka, ocenie zaburzeń w dostarczaniu krwi do gałki ocznej i wpływie na amplitudę ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH