Czwartek, 24 kwietnia 2014 

Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia | 27-05-2010 12:48

Wrocław: porodówkę na Brochowie czeka remont Serwis Ginekologia i położnictwo

W sierpniu br. oddziały położniczy i neonatologiczny w Szpitalu Specjalistycznym im. A. Falkiewicza we Wrocławiu zostaną zamknięte przez trzy tygodnie.

Na początku sierpnia 2010 r. rozpocznie się wygaszanie działalności oddziałów, a gdy 9 sierpnia będzie pusto, rozpocznie się remont. Prace mają potrwać do 22 sierpnia.

– Oddział neonatologiczny zostanie odnowiony. Czeka go m.in. malowanie i wymiana podłóg. Na oddziale położniczym planowana jest przebudowa, która umożliwi powiększenie go o 10 łożek. Odnowione zostaną też trzy sale do porodów rodzinnych – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Tomasz Bielanów, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego.

Modernizacja oddziałów będzie kosztować 100 tys. zł. Pieniądze na inwestycję przekazał urząd marszałkowski.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, decyzja o zwiększeniu liczby miejsc dla rodzących zapadła w lutym, gdy Dolnośląskie Centrum Zdrowia Publicznego ujawniło, że w ciągu miesiąca wrocławskie szpitale położnicze aż 50 razy informowały pogotowie ratunkowe o braku wolnych miejsc.

Latem 2009 r. remontowane były porodówki w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym oraz w Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Modernizację oddziału przeprowadzono również w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

– Wrocław też odczuwa baby boom. Na naszym oddziale w ciągu roku przychodzi na świat ok. 2400 dzieci i przez ostatnie lata liczba ta rośnie mniej więcej o sto rocznie – przypomina w rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr Janusz Malinowski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

– Zeszłoroczne wygaszanie oddziału na czas remontu było bardzo trudne. Teraz będziemy musieli przyjąć rodzące, które nie będą mogły skorzystać z oddziału w szpitalu im. Falkiewicza. Oznacza to dla nas o 3-4 porody więcej na dobę. To spore wyzwanie – dodaje dr Malinowski.

Jak wynika z danych GUS, w I półroczu 2009 r. liczba porodów była o prawie 14 tys. wyższa w stosunku do tej z I półrocza 2008 r. Tendencja ta utrzyma się przez kilka kolejnych lat. Powód: kobiety urodzone w latach ostatniego wyżu demograficznego – roczniki 1979-1983, a także 1984-1988 - znajdują się obecnie w wieku najwyższej płodności.

  • Brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ

W życiu kobiety nie ma dobrego czasu na otyłość

Otyłość jest poważnym problemem na każdym etapie życia kobiety: od małej dziewczynki po panią w wieku menopauzalnym. Zadaniem lekarzy rodzinnych, pediatrów, ginekologów, endokrynologów - jest wskazywać kobietom bliższe i dalsze konsekwencje otyłości - mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety oraz Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii KZK, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Od nagłej i niespodziewanej śmierci...

    ... zachowaj nas Panie - śpiewają ludzie, ale modlitwę warto uzupełnić sensownym działaniem. "Daj Bogu szansę" - mawiał pewien rabin. O potrzebie tej szansy warto(...)

  • Dobrze zarządzajmy sporem

    Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.