Wrocław: obradował II Polski Kongres ”Pokonać sepsę” We Wrocławiu obradował II Polski Kongres ”Pokonać sepsę”. Fot. Bartosz Rybotycki.

We Wrocławiu zakończył się w sobotę (27 maja) II Polski Kongres ”Pokonać sepsę”. Uczestniczyło w nim kilkuset specjalistów z Polski i ze świata. Co roku sepsę rozpoznaje się u około 27 mln ludzi na świecie. W Polsce z jej powodu umiera rocznie ok. 25 tys. pacjentów.

Sepsa jest stanem zagrażającym życiu, który powstaje, gdy w reakcji organizmu na zakażenie uszkadzane są jego własne tkanki i narządy. Sepsa może prowadzić do tzw. wstrząsu septycznego, niewydolności wielu narządów i śmierci, zwłaszcza, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznana i leczona. Jako że niepowodzenia w walce z sepsą w większości wypadków wynikają ze zbyt późnego rozpoczęcia leczenia, czynnikami decydującymi o sukcesie walki z chorobą są wczesne wykrycie choroby oraz rozpoczęcie antybiotykoterapii.

Ponieważ leczenie sepsy polega głównie na jak najszybszym podaniu antybiotyku - specjaliści mówią nawet o tzw. złotej godzinie, gdyż z każdą kolejną godziną opóźnienia leczenia umieralność rośnie o nawet o 8 proc. Niestety większość klinicznych laboratoriów mikrobiologicznych nie dysponuje wystarczająco szybkimi i nowoczesnymi systemami monitorowania posiewów krwi oraz identyfikacji drobnoustrojów wraz z oznaczeniem ich lekowrażliwości.

Aby ograniczyć ryzyko po stronie pacjentów oraz dodatkowe koszty systemowe związane z leczeniem sepsy, potrzeba narodowej strategii, która sprawi, że sepsa będzie odpowiednio raportowana oraz stanie się parametrem jakości leczenia szpitalnego, a także zapewni szybką antybiotykoterapię dzięki rutynowej kontroli pacjentów szczególnie zagrożonych zakażeniami.

W czasie kongresu dyskutowano m.in. o tym jak skrócić czas oczekiwania na wyniki posiewów krwi, aby jak najlepiej wykorzystać ”złotą godzinę” i przystąpić do leczenia. Podkreślano także znaczenie monitorowania pacjentów szczególne zagrożonych sepsą, a więc zacewnikowanych i z zapaleniem płuc.

Zwracano również uwagę na problem rosnącej dramatyczne antybiotykooporności. Może ona w przyszłości doprowadzić do tego, że wykonanie prostego zabiegu będzie się wiązało z ryzykiem zakażeń, których nie będzie można wyleczyć.

Do tematyki omawianej na wrocławskim Kongresie ”Pokonać sepsę” wkrótce wrócimy w szerszej relacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH