Wrocław: o opiekę medyczną dla dzieci w wieku szkolnym

Pediatrzy wystąpili do Ministerstwa Zdrowia o utworzenie pediatrycznych punktów konsultacyjnych w szkołach.

Na sto przebadanych dzieci na Dolnym Śląsku, tylko troje jest zupełnie zdrowych. Wielu uczniów ma wady postawy, zgryzu, próchnicę, kłopoty ze wzrokiem, słuchem, cierpi na poważne schorzenia. Wiele dzieci nie miało także szczepień.

– Lekarzy nie ma w szkołach w zasadzie od 1992 roku, kiedy przeprowadzono pierwszą reformę w tym zakresie – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Małgorzata Wojciechowska, prezes Krajowego Stowarzyszenia Pielęgniarek Medycyny Szkolnej.

Lekarze chcą, by Ministerstwo Zdrowia utworzyło w szkołach i sfinansowało pediatryczne punkty konsultacyjne.  Jak zapewnia resort zdrowia, w Departamencie Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia trwają już prace nad propozycjami pediatrów w zakresie opieki zdrowotnej nad dziećmi w wieku szkolnym. Nie informuje jednak ani o wysokości środków ne ten cel, ani terminu powstania punktów.

Pediatryczne punkty konsultacyjne powstały już we Wrocławiu. Program finansuje tamtejszy Urząd Miejski.

Opieka medyczna w placówkach oświatowych to dziś głównie gabinety stomatologiczne i pielęgniarki szkolne. Obsadę w gabinetach zapewniają zakłady opieki zdrowotnej w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W ramach świadczeń finansowanych przez NFZ uczniowie mogą liczyć na przeprowadzane raz w roku badanie z instruktażem higieny jamy ustnej, trzy razy w roku na badania kontrolne oraz na jednokrotne lakowanie do ukończenia 7. roku życia, a później – raz na kwartał lakierowanie wszystkich zębów stałych.

Pielęgniarka szkolna zajmuje się m.in. prowadzeniem testów przesiewowych, przygotowaniem do profilaktycznych badań lekarskich, przekazywaniem informacji o kwalifikacji lekarskiej do wychowania fizycznego, prowadzeniem edukacji zdrowotnej i udzielaniem pomocy w nagłych wypadkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH