Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 20-12-2013 18:31

Wrocław: nowatorska operacja szansą dla sparaliżowanych?

Mężczyzna z przerwanym rdzeniem kręgowym, któremu wrocławscy neurochirurdzy przeszczepili komórki nerwowe pobrane z nosa, może ruszać nogami. To nadzieja na wyleczenie dla innych osób po wypadkach - opisuje "Gazeta Wyborcza".

Pacjent po wypadku całkowicie stracił władzę w nogach. Lekarze z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzili u chorego operację przeszczepienia do rdzenia kręgowego komórek nerwowych pobranych z nosa. To tak zwane glejowe komórki węchowe, które występują w błonie śluzowej nosa.

Badania prowadzone w latach 80. w Londynie wykazały, że są one odpowiedzialne za regenerację nabłonka węchowego. Wrocławscy naukowcy postanowili wykorzystać tę niezwykłą cechę do odtworzenia zniszczonych włókien rdzenia kręgowego. Glejowe komórki węchowe mają naprawiać zerwany rdzeń tak, by impuls nerwowy wysłany z mózgu dotarł do nóg.

Zespół lekarzy i naukowców, m.in. neurochirurdzy prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr Paweł Tabakow, pierwszy taki zabieg przeprowadzili pięć lat temu. Potem było kilka kolejnych.

Lekarze ostrożnie mówią o wynikach eksperymentu. Przyznają jedynie, że u jednego z pacjentów są bardzo obiecujące. Mężczyzna najpierw odzyskał czucie w nogach, następnie zaczął nimi ruszać. Nie wstaje z łóżka, ale jest w stanie wykonywać ćwiczenia nogami, kiedy leży na plecach. Wrocławskim szpitalem zainteresowała się telewizja BBC, która kręci tam zdjęcia do programu o nowatorskiej metodzie.

Więcej: wroclaw.gazeta.pl