Pokazowa operacja skoliozy przeprowadzona przez wybitnego amerykańskiego ortopedę, specjalistę w zakresie nowoczesnych technik operacyjnych - dr. Lawrence'a Lenke, zakończyła w środę we Wrocławiu międzynarodową konferencję medyczną z zakresu najnowocześniejszych technik leczenia deformacji kręgosłupa.

W operacji wziął udział zespół polskich ortopedów.

Zabieg dr Lawrence Lenke przeprowadził w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, a obserwowało go na żywo ponad 50 uczestniczących w konferencji lekarzy – ortopedów z Europy Centralnej i Wschodniej oraz z Grecji i Izraela.

Schorzenie, na które cierpiał operowany we Wrocławiu pacjent, to skolioza idiopatyczna, o nieznanym pochodzeniu. Polega ona na trójpłaszczyznowym skrzywieniu kręgosłupa, wynoszącym ponad 10 stopni w płaszczyźnie czołowej. Objawia się m.in. wyraźnym wygięciem kręgosłupa na bok (zwykle w części piersiowej i w prawo), wystawaniem barku oraz jednego z bioder do przodu i ku górze, obecnością tzw. garbu żebrowego, wyboczeniem tułowia, a u dziewcząt także cofnięciem jednej piersi.

W niektórych przypadkach nieleczona skolioza może stać się chorobą ogólnoustrojową, której towarzyszą zmiany w układzie oddechowym i krążenia, spowodowane uciskiem kości klatki piersiowej na płuca i serce.

Częstość występowania skoliozy idiopatycznej oceniania jest na 3 proc. populacji i jest to najczęstsza odmiana tej grupy schorzeń. Zaawansowane przypadki skoliozy można leczyć wyłącznie operacyjnie, a przed interwencją chirurga może uchronić pacjenta jedynie wczesne rozpoznanie i poprawnie prowadzona rehabilitacja oraz usztywnienie kręgosłupa.

Jak podkreślają specjaliści, operacje przeprowadzane dotychczasowymi metodami wiążą się ze stosunkowo długim okresem hospitalizacji, a co za tym idzie wydłużonym okresem oczekiwania na zabieg. Odpowiedzią na ten problem jest nowatorska technika opracowana przez dra Lawrence'a Lenke – Vertebral Column Manipulator (VCM). W zdecydowany sposób skraca ona czas hospitalizacji, związany zarówno z przygotowaniem pacjenta do zabiegu, jak również jego późniejszą rehabilitacją.

Metoda, która została zaprezentowana we Wrocławiu przez samego autora, pozwala na uzyskanie dobrej trójpłaszczyznowej korekcji zniekształceń kręgosłupa u nastolatków. Zwiększa możliwości korekcji rotacji osiowej kręgów w płaszczyźnie poprzecznej ciała, co było dotychczas jednym z najtrudniejszych problemów. W ten sposób nie tylko przywrócony zostaje fizjologiczny kształt kręgosłupa i klatki piersiowej, ale też zdecydowanej poprawie ulega wygląd chorego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH