Wrocław: lekarze organizują akcję walki z nadwagą i otyłością wśród dzieci Celem alkcji jest propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia wśród uczniów Fot. Archiwum

Uruchamiamy dzieciaki - to nazwa akcji prozdrowotnej organizowanej przez wrocławskich lekarzy, adresowanej do szkół oraz rodziców. Chodzi o walkę z nadwagą i otyłością oraz propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia wśród uczniów.

Dr Tomasz Zatoński z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Szyi i Głowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu poinformował PAP, że akcja "Uruchamiamy dzieciaki" ma zwrócić uwagę na negatywne skutki nadwagi i otyłości w młodym wieku, ale też propagować właściwe odżywianie i aktywny styl życia.

 - Otyłość wywołuje nie tylko choroby związane z układem sercowo-naczyniowym, takie jak np. nadciśnienie czy cukrzycę. Stwierdzono, że ma ona również wpływ na rozwój chorób laryngologicznych, np. bezdech śródsenny, zapalenie migdałków czy ucha - wyjaśnił Zatoński.

Dodał, że akcja jest adresowana nie tylko do szkół, lecz także do rodziców, i ma kilkuetapowy charakter.

Szkoła ma za zadanie przeprowadzenie zawodów sportowych w formie lekkoatletycznych biegów. Następnie rodzice wypełniają szczegółową, specjalnie przygotowaną ankietę, która dotyczy m.in. odżywiania, aktywności fizycznej i chorób przebytych przez dzieci. Ostatnim elementem akcji będzie zorganizowany w szkołach cykl wykładów na temat racjonalnego odżywiania i aktywnego trybu życia.

- Chcemy, by te wykłady prowadzili specjaliści dietetycy i fizjoterapeuci, a zajęcia sportowe zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego. Takie wspólne zaangażowanie wielu dorosłych, również samych rodziców, powinno sprzyjać uświadomieniu, jak ważna jest walka z nadwagą szczególnie wśród osób młodych - ocenił dr Zatoński.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w latach 2008-2010 przeprowadzili badania dotyczące otyłości wśród dzieci w wieku 7-10 lat. Stwierdzono wówczas otyłość u 3,6 proc. dzieci, a nadwagę u 10,5 proc. badanych. Otyłość u dzieci niesie za sobą ryzyko tego problemu w wieku dorosłym: jeden na czterech otyłych sześciolatków będzie otyły również w późniejszych latach swojego życia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Europie co roku przybywa 300 tys. dzieci z nadwagą i otyłością.

Akcję "Uruchamiamy dzieciaki" organizuje fundacja "Biegaj dla zdrowia", którą założyli wrocławscy lekarze aby organizować Bieg Uniwersytetu Medycznego. W tym roku odbyła się już druga edycja taka impreza, w której startowało kilkuset biegaczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH