Dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu opublikowała komunikat, w którym przyznaje, że decyzja o odmowie przyjęcia na SOR kilkuletniego chłopca z wypadku samochodowego i odesłaniu go do innego szpitala była błędna. Sprawa stała się głośna medialnie, gdyż dziecko zmarło.

Chodzi o zdarzenie z poniedziałku (22 września), kiedy śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportował ciężko ranne dziecko z Oleśnicy do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Lekarze  - zamiast ratować jego życie - zalecili transport do 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ.

Jak podano w komunikacie szpitala, w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, dyrektor USK powołał specjalny zespół, w skład którego weszli m. in. konsultant krajowy w dziedzinie intensywnej terapii oraz konsultanci wojewódzcy w dziedzinie neurochirurgii i chirurgii naczyniowej.

Zgodnie z ustaleniami zespołu, po lądowaniu zespołu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z pacjentem z urazem wielonarządowym, powinien on niezależnie od innych okoliczności, zostać przyjęty do USK, celem podjęcia leczenia. Zespół dopatrzył się nieprawidłowego postępowania lekarzy SOR, biorących udział w podejmowaniu decyzji o skierowaniu zespołu LPR do innego szpitala.

Decyzja o skierowaniu pacjenta do innego szpitala w ocenie zespołu była błędna. Powyższe ustalenie zespołu wynika w jego ocenie z faktu nieprzestrzegania procedur szpitalnych dotyczących SOR i Centrum Urazowego.

W związku z ustaleniami zespołu wyjaśniającego, zostały podjęte decyzje:

- o zawieszeniu w czynnościach lekarzy biorących udział w podejmowaniu decyzji o skierowaniu pacjenta do innego szpitala, do czasu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia przez organa kontroli;

- oraz o kolejnym przeszkoleniu personelu SOR w zakresie zadań oddziału i Centrum Urazowego, w szczególności w zakresie współpracy z innymi komórkami medycznymi USK, jak również Pogotowiem Ratunkowym.

Wcześniej szpital przedstawiał odmienne stanowisko, z którego wynikało, że decyzja lekarzy odsyłających chłopca była prawidłowa. W komuikacie dyrekcja szpitala wyjaśnia, że "dotychczasowe stanowisko USK było oparte o niepełne informacje o faktycznym przebiegu zdarzenia".

Czytaj też. Wrocław: USK wydaje oświadczenie dotyczące tragedii 8-latka

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH