Wrocław: będą oszczędzać na lekarzach-ratownikach?

Z dziesięciu karetek pogotowia z lekarzami może zostać we Wrocławiu tylko sześć. W pozostałych zamiast lekarzy będą tylko ratownicy medyczni po dwuletnim studium. To plany wrocławskiego pogotowia ratunkowego. Powód? Oszczędności.

Zdaniem ratowników ta oszczędność może się odbić na zdrowiu i życiu ludzi. Tłumaczą, że chodzi o karetki wysyłane są do najcięższych przypadków: chorych z zatrzymaniem krążenia, rozległymi zawałami, udarami, wielonarządowymi urazami.

Nieoficjalnie wiadomo, że są plany likwidacji 4 zespołów lekarskich ("S”-specjalistycznych) pogotowia ratunkowego na teranie Wrocławia. Mają zostać zlikwidowane zespoły S03, S04, S07 i S10. Aktualnie na terenie miasta jest 10 karetek z oznaczaniem "S”, w których pracują trzy osoby: kierowca-ratownik, ratownik oraz lekarz. W karetkach tych pracują najbardziej doświadczeni ratownicy oraz lekarze po minimum dwóch latach specjalizacji.

Teraz jedna karetka specjalistyczna przypada na około 65 tys. mieszkańców miasta. Po likwidacji zespołów ten stosunek pogorszy się do 100 tys. osób na jedną karetkę specjalistyczną. Czyli na 100 tys. mieszkańców przypadać będzie lekarz.

Wrocławskie pogotowie ratunkowe potwierdza, że w planach ma likwidację karetek oznaczonych jako specjalistyczne. Przemawiają za tym względy ekonomiczne. W skład podstawowego zespołu "P” wchodzą dwie osoby: kierowca ratownik i ratownik. Utrzymanie karetki "P" jest znacznie tańsze , ponieważ nie trzeba płacić pensji lekarzowi. Na razie jednak nie została podjęta żadna decyzja w sprawie ich liczby. 

Nie ma jasnych regulacji, co do liczby karetek specjalistycznych z lekarzem przypadających na liczbę mieszkańców. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej jednak na ok. 1 mln mieszkańców powinno przypadać minimum 10 takich zespołów.

Więcej:www.gazetawroclawska.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH