Wrocław: USK rozwija diagnostykę zaburzeń snu Fot. Archiwum

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zamierza stać się jednym z wiodących w Polsce ośrodków prowadzących diagnostykę zaburzeń snu. Najczęstszym zaburzeniem jest obturacyjny bezdech śródsenny.

- Według danych epidemiologicznych na to schorzenie cierpi od dwóch do trzech milionów Polaków, przy czym jedynie znikoma cześć jest zdiagnozowana. Mała rozpoznawalność tej choroby wynika nie tylko z niewielkiej wiedzy pacjentów, ale przede wszystkim z małej liczby pracowni zaburzeń snu lub ich niedostatecznego wyposażenia - wyjaśnia Monika Kowalska, rzeczniczka USK.

We wrocławskim szpitalu Pracownia Zaburzeń Snu działa od 2009 r. Wyposażona jest w dwa polisomnografy, urządzenia niezbędne do pełnego badania zaburzeń snu. Najnowsze zostało zakupione pod koniec 2014 r. W pracowni prowadzone są badania nad zaburzeniami snu w nadciśnieniu tętniczym oraz u osób zawodowo narażonych na metale ciężkie.

Jak wskazuje kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego prof. Grzegorz Mazur, wrocławski szpital zamierza rozwijać badania nad zaburzeniami snu i chce stać się jedną z wiodących w tym obszarze placówek w Polsce.

- Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, a od miesiąca gości u nas autorytet w tej dziedzinie prof. Robert Skomro z Uniwersytetu Saskatchewan w Kanadzie, z którym chcielibyśmy nawiązać stałą współpracę - zaznacza profesor.

Dodaje, że diagnostyką bezdechu sennego powinny być objęte szczególnie niektóre grupy zawodowe, na przykład kierowcy. - W Kanadzie i USA kierowcy przechodzą obowiązkowe badania polisomnograficzne, ponieważ bezdech senny powoduje m.in. zmęczenie i zasypianie w ciągu dnia wbrew własnej woli - mówi specjalista.

Objawem obturacyjnego bezdechu sennego są powtarzające się wielokrotnie w czasie snu epizody zapadania gardła. W efekcie osoba cierpiąca na to schorzenie przestaje oddychać przez 10-30 sekund. Budzi się wielokrotnie w ciągu nocy, przy czym większość przebudzeń pozostaje nieuświadomiona.

Bezpośrednimi następstwami bezdechów są: niedotlenienie krwi, przebudzenia, przyspieszenie rytmu serca i wzrost ciśnienia krwi. Obturacyjny bezdech senny może prowadzić do powikłań w postaci nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej czy udaru mózgu. Nieleczony obturacyjny bezdech senny jest również przyczyną przedwczesnego zgonu, szczególnie u mężczyzn poniżej 50. roku życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH