Wrocław: Przylądek Nadziei może leczyć dzieci spoza UE, ale... Prof. Alicja Chybicka otrzymała zgodę na leczenie w Przylądku Nadziei małych pacjentów spoza Unii Europejskiej. Fot. Archwium

Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymała z MZ zgodę na leczenie pacjentów spoza Unii Europejskiej i wykonywanie badań na sprzęcie unijnym. Jest tylko jeden warunek: placówka nie może z tego tytułu osiągać żadnego zysku.

Jak informuje Gazeta Wrocławska, leczenie w Przylądku Nadziei - nowoczesnej i świetnie wyposażonej nowej siedzibie Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UM we Wrocławiu wiąże się z pewnymi ograniczeniami.

Chodzi np. o dzieci krajów spoza Unii Europejskiej. W myśl unijnych przepisów, w obiektach wybudowanych za unijne dotacje przez 5 lat nie wolno prowadzić działalności komercyjnej. Przylądek Nadziei kosztował 100 mln zł, z czego 85 mln zł to pieniądze z UE.

Szefowa Kliniki prof. Alicja Chybicka, napisała w tej sprawie m.in. do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. W piśmie podała, że pacjenci spoza Polski to głównie dzieci z terenu wojny, z Ukrainy. Miały przeszczep w Klinice przed przeprowadzką do nowego obiektu, teraz nie mogą być przyjęte. Profesor wspomniała też, że z powodu unijnego zakazu leczenia komercyjnego, musiała odmówić leczenia m.in. półtorarocznemu dziecku z Libii.

Tuż przed wigilią Bożego Narodzenia szefowa Kliniki dostała pismo Ministerstwa Zdrowia, z którego wynika, że placówka może przyjmować dzieci spoza Unii Europejskiej i robić badania na sprzęcie unijnym. Jest tylko jeden warunek: nie może osiągać z tego tytułu żadnego zysku.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH