Wrocław: CM "Dobrzyńska" w większości przyjmuje pacjentów pilnych Większość, to pacjenci pilni. Fot. archiwum

Centrum Medyczne „Dobrzyńska” we Wrocławiu wprowadziło nową procedurę kwalifikowania pacjentów do kategorii medycznej - pilny. Wprowadzenie nowych reguł może realnie skrócić okres oczekiwania pacjentów wymagających pilnej konsultacji endokrynologicznej.

Lekarz będzie dokonywał kwalifikacji na podstawie dołączonych do skierowania wyników badań i dodatkowych informacji podanych przez pacjenta, w oparciu o kryteria medyczne, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie endokrynologii.

Kwestia przypadków pilnych jest uregulowana zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2005 r.  w sprawie kryteriów medycznych, jakimi powinni kierować się świadczeniodawcy, umieszczając świadczeniobiorców na listach oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej.

Za przypadek pilny uznaje się taki, w którym istnieje konieczność pilnego udzielenia świadczenia ze względu na dynamikę procesu chorobowego i możliwość szybkiego pogorszenia stanu zdrowia lub znaczącego zmniejszenia szans na powrót do zdrowia.

Każdy inny przypadek niż stan nagły i przypadek pilny kwalifikuje się jako stabilny.

Obecnie pod stałą opieką poradni endokrynologicznej jest ok. 8000 pacjentów. W kolejce do endokrynologa czeka ponad 1200 osób w kategorii stabilny. Orientacyjny pierwszy wolny termin konsultacji to lipiec 2018 roku.

Poradnia w CM "Dobrzyńska" przyjmuje w większości osoby z adnotacją na skierowaniu: pilny. Od stycznia br. przyjęto już 482 takich pacjentów. Czas oczekiwania na pilną wizytę wydłużył się do ponad miesiąca.

W wielu przypadkach pacjenci kwalifikowani przez lekarza kierującego (najczęściej lekarza POZ) jako pilny nie przedstawiają wyników badań potwierdzających konieczność pilnej konsultacji. Brak wyników badań uniemożliwia szybką pomoc i poddaje w wątpliwość sens przyjęcia w trybie pilnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH