Wpływ placebo i sugestii słownej na tętnice wieńcowe

Zmniejszenie siły odczuwanego bólu w klatce piersiowej związanego z chorobą niedokrwienną serca obserwowano po podaniu placebo już w kilku randomizowanych badaniach. Obecne badanie obrazuje zmiany zachodzące w naczyniach wieńcowych serca towarzyszące temu efektowi.

Celem naukowców z Monachium była odpowiedź na pytanie, czy zmniejszenie bólu wieńcowego w klatce piersiowej indukowane placebo może wynikać ze zmian, jakie zachodzą w przepływie krwi przez naczynia wieńcowe. Dodatkowo autorzy wzięli pod uwagę możliwość werbalnego oddziaływania na obserwowany efekt. W związku z tym postawili kolejne pytanie: czy słowna sugestia towarzysząca interwencji kardiologicznej może mieć wpływ na stan naczyń wieńcowych.

Badanie było randomizowane i zaślepione. Zakwalifikowano do niego 30 chorych z bólem w klatce piersiowej z prawidłowym wynikiem koronarografii. Do tętnic wieńcowych podczas badania koronarograficznego podawano roztwór soli fizjologicznej i obserwowano zmianę dwóch parametrów: zwężenie tętnicy wieńcowej (diameter stenosis, DS) oraz minimalny wymiar światła naczynia (MLD) przed podaniem soli i 60 sekund po jej aplikacji.

Pierwszy parametr nie zależy od wielkości naczynia, stąd pozwala on na standaryzację uzyskanych wyników niezależnie od różnic anatomicznych. Do badania wybrano ocenę gałęzi międzykomorowej przedniej (LAD),a w dalszej kolejności gałąź okalającą (LCx) lub prawą tętnicę wieńcową (RCA). Obserwację wzbogacono o ocenę zmian w nasileniu bólu w klatce piersiowej oraz postrzeganiu ciężkości sytuacji.

Badanych podzielono na dwie grupy. Pacjenci z pierwszej grupy (n=15) w trakcie badania poddani zostali dodatkowej sugestii słownej w postaci następującej formuły:  „Proszę Pana/Pani, w tej chwili przez cewnik wstrzykujemy lek, który rozszerzy Pana/Pani naczynia krwionośne. Ten zabieg poprawi przepływ krwi przez Pana/Pani serce. Ten lek jest bardzo skuteczny i zaczyna działać od razu. W trakcie badania może Pana/Pani odczuwać przyjemne ciepło lub mrowienie tylko przez kilka sekund”.

Celem powyższej wypowiedzi było przekazanie sugestii rozkurczu naczyń wieńcowych. Do grupy kontrolnej podlegającej tej samej interwencji kardiologicznej cytowanej formuły nie wypowiadano (n=15).   

Nieoczekiwanie dla autorów badania podanie soli fizjologicznej wraz z sugestią słowną przyczyniło się do wzrostu parametru DS wskazującego na zwiększenie zwężenia badanej tętnicy spowodowane jednoczesnym zmniejszeniem się parametru MDL. Zaś w grupie kontrolnej doszło do niewielkiego rozszerzenia naczynia.

Z drugiej jednak strony w grupie poddanej słownej sugestii odnotowano spadek nasilenia odczuwanego bólu w klatce piersiowej, podczas gdy w grupie kontrolnej uległ on niewielkiemu wzrostowi. Poczucie ciężkości sytuacji wzrosło w obu grupach.

Zdaniem autorów jest to pierwsze badanie, które obrazuje wpływ placebo na zmiany zachodzące w tętnicach wieńcowych w badaniu koronarograficznym. Według nich wpływ ten może zachodzić poprzez zmniejszenie aktywności układu współczulnego w tętnicach wieńcowych, w szczególności spadku aktywności beta-adrenergicznej i prawdopodobnego wzrostu aktywności układu przywspółczulnego. Zjawiska te mogą przyczyniać się do skurczu badanych fragmentów naczynia wieńcowego.

Autorzy konkludują, że w przeciwieństwie do oczekiwań sugestia słowna mająca na celu uzyskanie psychologicznego efektu rozszerzenia naczyń wieńcowych przyczyniła się do ich skurczu i jednocześnie zmniejszyła percepcję bólu.

Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov
Am Heart J. 2011 Sep;162(3):507-11.Effects of verbal suggestion on coronary arteries: results of a randomized controlled experimental investigation during coronary angiography.


 
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH