Wpływ otyłości i nadmiernego przyrostu masy ciała w czasie ciąży na długość hospitalizacji

Nadwaga i otyłość stwierdzone w ciąży negatywnie wpływają zarówno na zdrowie matki, jak i na stan dziecka. Wiążą się bowiem z większym ryzykiem rozwoju nadciśnienia i cukrzycy ciążowej, jak również powikłań okołoporodowych takich, jak przedłużenie porodu i konieczność wykonania cięcia cesarskiego. Nie badano jednak wpływu otyłości i nadmiernego przyrostu masy ciała w czasie ciąży na długość hospitalizacji.

Autorzy badania postawili pytanie dotyczące wpływu otyłości i nadwagi istniejących przed zajściem w ciążę oraz nadmiernego przyrostu masy ciała podczas ciąży na sam przebieg ciąży, sposób jej rozwiązania, stan noworodka oraz czas pobytu w szpitalu po porodzie.

Podjęcie badania uzasadniają dane statystyczne, według których nadmierny przyrost masy ciała w czasie ciąży odnotowuje się aż u 1/3 ciężarnych. Jedna na trzy kobiety australijskie między 25-35 rokiem życia cierpi na nadwagę i otyłość (BMI>24kg/m2), a w USA aż 44% kobiet w wieku 18-49 lat.

To retrospektywne badanie przeprowadzono na kohorcie 6,5 tysiąca kobiet, które urodziły dzieci między 1981 a 1983 rokiem w Brisbane, w Australii. Informacje medyczne i populacyjne uzyskano na podstawie wcześniej wykonanego badania „Mater-University Study of Pregnancy and its outcomes” (MUSP).

U kobiet otyłych przed ciążą i tych, u których doszło do nadmiernego przyrostu masy ciała podczas ciąży, stwierdzono większe ryzyko wystąpienia okołoporodowych komplikacji, konieczności wykonania cięcia cesarskiego, większą różnicę w masie urodzeniowej noworodków i większą masę łożysk.

Natomiast u matek ze stwierdzoną przed zajściem w ciążę niedowagą i niedostatecznym przyrostem masy ciała w czasie ciąży zaobserwowano większe ryzyko przedwczesnego porodu, ale mniejsze ryzyko komplikacji okołoporodowych oraz niższą masę urodzeniową noworodków i mniejszą masę łożysk.

Co ciekawe, otyłość przed ciążą i nadmierny przyrost masy ciała podczas ciąży wpłynęły na przedłużenie czasu pobytu w szpitalu. Autorzy obliczyli, że każdy przyrost masy ciała w czasie ciąży o 100 gram wiązał się z przedłużonym pobytem matek na oddziale szpitalnym o 2,2 godziny. Przy przyroście masy o 1 kg czas hospitalizacji wydłuża się aż o 1 dzień.

Zdaniem autorów konieczność dłuższego pobytu w szpitalu może wynikać z powikłań podczas ciąży oraz z konieczności wykonania cięcia cesarskiego, rozwoju odleżyn, zakrzepicy żylnej oraz problemów z karmieniem piersią, uwarunkowanych nadmierną masą ciała matki.

Podatność na nadmierny przyrost masy ciała podczas ciąży może odzwierciedlać zaburzenia metaboliczne, takie, jak oporność na insulinę i wskazywać na możliwość wystąpienia zaburzeń metabolicznych u takiej kobiety w przyszłości.

Dlatego, w opinii autorów, rutynowa ocena masy ciała, wzrostu i przyrostu masy ciała u kobiet w czasie ciąży może przyczynić się do rozpoznania zwiększonego ryzyka możliwych komplikacji okołoporodowych i wprowadzenia odpowiednich działań profilaktycznych.

Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński


BMC Pregnancy Childbirth. 2011 Sep 6;11:62
Associations of maternal pre-pregnancy obesity and excess pregnancy weight gains with adverse pregnancy outcomes and length of hospital stay
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21892967  
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH