Wojewoda małopolski kontroluje pogotowie

W trzech małopolskich stacjach pogotowia ratunkowego wojewoda zarządził kontrolę, z której wynika, że zespoły ratownicze są wykorzystywane m.in. do obsługi imprez masowych.

– Przeprowadziliśmy kontrolę w Pogotowiu Ratunkowym w Zakopanem w ramach nadzoru wojewody – mówi nam Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego. Kontrola była doraźna i była odpowiedzią na prośbę o zwiększenie liczby karetek. Argumentowano, że w sezonie turystycznym jest ich za mało.

Podczas kontroli stwierdzono jednak uchybienia, tj. wykorzystywanie karetek do działań poza systemem ratownictwa medycznego, m.in. do transportu międzyszpitalnego. Sieradzka wyjaśnia, że jest to poważne uchybienie, ponieważ Szpital Powiatowy im. T. Chałubińskiego w Zakopanem, przy którym działa pogotowie, ma obowiązek zapewnić, zgodnie z podpisanym z NFZ kontraktem, np. transport międzyszpitalny pacjentów.

Karetki były również wykorzystywane do obsługi imprez masowych, a to z kolei powinien zapewnić organizator imprezy. Zespoły ratownicze zaś powinny czekać w pogotowiu na nagłe zgłoszenia i reagować w razie zagrożenia zdrowia i życia.

Generalnie, w ciągu miesiąca karetki Pogotowia Ratunkowego w Zakopanem wyjechały 4463 razy, z czego 236 wyjazdów było niezgodnych z założeniami ratownictwa medycznego.

Dla porównania skontrolowano dwie inne placówki pogotowia: w Proszowicach oraz Oświęcimiu. Tam przypadków wykorzystywania ambulansów działań poza systemem ratownictwa było ok. 20, przy ogólnej liczbie ok. 4000 tysięcy wyjazdów w ciągu miesiąca.    

Zapytana o ewentualne konsekwencje kontroli dla Pogotowia Ratunkowego w Zakopanem Joanna Sieradzka wyjaśnia, że wojewoda ma nadzór nad pogotowiem, ale nie ma możliwości nakładania sankcji. Wyniki kontroli przekazano więc do NFZ. Rzcznik wojewody zapewnia jednak, że od likwidacji uchybień zależeć będzie zakup kolejnej karetki dla zakopiańskiego pogotowia.

Wojewoda małopolski zapowiada dalsze kontrole w placówkach pogotowia ratunkowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH