Podczas tegorocznych wakacji, od 21 czerwca do 31 sierpnia, w polskich wodach utonęło 278 osób (dla porównania: w tym samym okresie 2007 r. 260 osób). 31 spośród nich było pod wpływem alkoholu.

W 2007 r. na terenie całej Polski odnotowano 479 utonięć, przy czym aż 171 ofiar piło alkohol przed wejściem do wody. Ich wiek wahał się najczęściej w granicach 19-30 lat. W tym roku najwięcej osób utonęło na Mazowszu (27), w Zachodniopomorskiem (25) i w Pomorskiem (24).

Stowarzyszenie Polska Wódka, główny organizator akcji „Woda bez promili” właśnie podsumowuje tegoroczne lato, obfitujące w imprezy, podczas których zwracano uwagę na zagrożenia wynikające ze spożywania alkoholu przez osoby kąpiące się lub uprawiające sporty wodne. Partnerami Stowarzyszenia byli w tym przedsięwzięciu m. in. WOPR, Polski Związek Wędkarski, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Kajakowy oraz Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.

Z danych WOPR wynika, że na świecie tonie rocznie około 470 tys. osób. W Polsce około 500, czyli mniej więcej tyle samo, co w Niemczech. Nie są to bynajmniej pocieszające dane, jeśli wziąć pod uwagę, że Niemców jest dwa razy więcej, niż nas. W krajach „starej” UE osoby tonące pod wpływem alkoholu stanowią około 60 proc. wszystkich ofiar wody. W Polsce ich liczba przekracza 70 proc., co oznacza, że mamy jeszcze wiele do zrobienia.

Problem dotyczy także wędkarzy, których utonęło w tym roku 16. Dlatego Polski Związek Wędkarski, liczący sobie ponad 0,5 mln członków, czynnie wspiera kampanię, wprowadzając ją poprzez swoje koła do gminnych programów walki z alkoholizmem.

- Nigdzie na świecie nie zorganizowano dotychczas kampanii podobnej do naszej, w której organizacja reprezentująca branżę alkoholową, ramię w ramię z innymi organizacjami, edukuje społeczeństwo w zakresie zagrożeń na linii alkohol-woda - mówi Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka. - Nie oczekujemy efektów natychmiast, ale sądzimy, że za kilka, kilkanaście lat nastąpi znacząca poprawa społecznej świadomości. Jedno jest pewne: akcję będziemy kontynuować.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH