Włoski przeszczep sztucznego serca - sensacja, ale tylko medialna...

2 października świat obiegła sensacyjna wiadomość o nowatorskiej operacji, pierwszej na świecie, jaką 30 września przeprowadzono w Szpitalu Pediatrycznym Dzieciątka Jezus w Rzymie. Według doniesień medialnych dokonano tam wszczepienia stałego sztucznego serca 15-letniemu chłopcu. Czy rzeczywiście?

Z informacji przekazanych przez Radio Watykan, którą podchwyciły wszystkie media, wynikało, że przełomowy charakter trwającej blisko 10 godzin operacji polegał na wszczepieniu dziecku sztucznego serca na stałe, a nie jedynie na czas oczekiwania na przeszczep.

W komunikacie, jaki opublikowano po operacji, wyjaśniano, że chłopiec, którego poddano operacji cierpi na chorobę uniemożliwiającą wpisanie go na listę oczekujących na przeszczep. Dlatego, jak podkreślono, w obliczu groźby śmierci w krótkim czasie włoscy lekarze wybrali jedyną w tym przypadku możliwą terapię.

Chłopcu wszczepiono niewielkie urządzenie (4 centymetrowej wielkości). W komunikacie medycznym zostało opisane, jako „pompa hydrauliczna zasilana elektrycznie" umieszczona całkowicie w klatce piersiowej, by zmniejszyć ryzyko infekcji.

Ponadto w komunikacie prasowym poinformowano, że pionierska operacja otwiera nowe perspektywy terapeutyczne i daje nadzieję pacjentom,  którzy z powodów klinicznych nie kwalifikują się do tego, by otrzymać organ od dawcy. Do tej pory podobnym operacjom poddawano wyłącznie pacjentów dorosłych – mieli przypomnieć włoscy lekarze rozmawiający z mediami.

To nie jest sztuczne serce
Wszyscy specjaliści, do których zwrócił się portal rynek zdrowia.pl z pytaniem, na czym polega innowacyjność tej operacji, bardzo ostrożnie podchodzili do sensacyjnych doniesień napływających z rzymskiego szpitala, podkreślając zbyt lakoniczne informacje dotyczące operacji.

Doktor Grzegorz Religa, kardiochirurg, pracujący w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie, stwierdził w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, w dniu opublikowania sensacyjnej informacji o „nowatorskim włoskim przeszczepie", że próby wszczepiania stałego sztucznego serca odbywają się już od kilku lat. Jednak jak do tej pory, wyniki takich operacji nie były zadowalające.

Już od pięciu, czy nawet więcej lat, urządzeniem stosowanym do permanentnego użycia jest mała pompa DeBakeya, którą wszczepia się pomiędzy koniuszkiem lewej komory serca a aortą, która odciąża lewą komorę. Źródłem zasilania jest zewnętrzna bateria.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH