Właściwy dobór obuwia istotny w profilaktyce stóp Właściwy dobór obuwia istotny w profilaktyce stóp. Fot. Archiwum

Cztery razy więcej kobiet niż mężczyzn doświadcza problemów związanych ze stopami. Przyczyną są nie tylko szpilki, ale również źle dobrane obuwie na płaskiej podeszwie, nieodpowiednia pielęgnacja stóp oraz ignorowanie dziedziczonych predyspozycji.

PAP Life: Dlaczego kobiety częściej uskarżają się na dolegliwości stóp?

Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf: Kobiety częściej uskarżają się na dolegliwości stóp, ponieważ już sam układ więzadłowo-torebkowy u pań jest luźniejszy, bardziej plastyczny niż u panów, a poprzez to bardziej podatny na siły przeciążające. Również zły dobór obuwia (wysokie obcasy, koturny, balerinki, japonki, zbyt ciasne czubki) przyczynia się do problemów stóp, mając istotny wpływ na powstawanie licznych deformacji (np. płaskostopie poprzeczne, deformacje palców stóp). U panów rzadziej niż u pań spotykamy deformacje w obrębie przodostopia. Panowie borykają się za to częściej niż panie z problemem pękających pięt, zapaleniem rozcięgna podeszwowego, czy ostrogami piętowymi.

PAP Life: Czy w swojej praktyce spotyka się pani z rosnącą liczbą pacjentów, zgłaszających się z różnymi dolegliwościami. Jeśli tak, to z czego to wynika?

J.S.T.: Tak, coraz więcej pacjentów zgłasza się z problemami stóp. Pacjenci są coraz bardziej świadomi, jak ważną i integralną częścią układu ruchu są stopy. Dzisiejsze czasy nie sprzyjają aktywności fizycznej. Praca, często wielogodzinna w pozycji wymuszonej, nieprawidłowy dobór obuwia doprowadzają w konsekwencji do zaburzeń funkcjonalnych w cały narządzie ruch, zatem także w stopach.

PAP Life: Z jakimi problemami stóp Polacy borykają się najczęściej?

J.S.T.: Do najczęstszych problemów stóp, z którymi zgłaszają się pacjenci należą: koślawość oraz szpotawość stępu, płaskostopie podłużne, deformacje w obrębie przodostopia - płaskostopie poprzeczne, deformacje w obrębie palców stóp (paluchy koślawe, sztywne, palce młotkowate), a także zapalenie rozcięgna podeszwowego czy ostrogi piętowe.

PAP Life: Wspomina pani, że w profilaktyce zdrowia stóp istotne jest obuwie. Jaki wpływ i jakie konsekwencje niesie ze sobą źle dobrane buty, na jakie schorzenia jesteśmy w związku z tym narażeni?

J.S.T.: Źle dobrane obuwie może zaburzać pracę stopy, zbyt luźne nie daje dostatecznej stabilizacji dla stawu skokowego (kontuzje), może doprowadzić do pojawienia się obtarć i odgniotów. Obuwie zbyt wysokie i zbyt ciasne będzie przyczyniać się do powstawanie deformacji stopy w obrębie przodostopia (zwyrodnienia palucha i palców - paluchy koślawe, palce młoteczkowate), działa również przeciążająco na wyższe piętra ruchu - stawy kolanowe, biodrowe i kręgosłup.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH