W I Klinicznym Forum Ekspertów Astma oskrzelowa - problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny bierze udział ok. 1500 osób, głównie lekarzy. Spotkanie organizowane w ramach Narodowego Programu Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy, potrwa do soboty. Jak wynika ze statystyk, na astmę choruje w Polsce obecnie aż 4 mln osób, przy czym w dużych aglomeracjach liczba zachorowań jest trzykrotnie większa niż w regionach wiejskich.

Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy - POLASTMA - jest akcją stworzoną i wdrożoną przez grupę lekarzy zaniepokojonych szybkim wzrostem zachorowań w Polsce na astmę i choroby alergiczne.

– Celem programu jest szeroko prowadzona edukacja w społeczeństwie i środowisku lekarskim, mająca podnieść jakość opieki medycznej i zwiększyć jej dostępność dla pacjentów – wyjaśnił prof. Piotr Kuna, prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Według profesora Kuny, olbrzymim problemem jest zbyt późne diagnozowanie choroby. Z badań ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) wynika, że u prawie 80 proc. chorych na astmę Polaków choroba nie jest odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, a jej właściwe leczenie jest spóźnione. Stwierdzono ponadto, że u dzieci i osób młodych (do 40 lat) astma jest obecnie najczęstszą chorobą przewlekłą i przyczyną inwalidztwa.

W krajach Unii Europejskiej na astmę umiera rocznie blisko 10 tys. osób (w tym w Polsce ok. 1500), a większości tych zgonów można zapobiec. Dlatego poprawa opieki medycznej nad chorymi na astmę stała się jednym z priorytetów zdrowotnych w UE.

– W Polsce jest ok. 1000 lekarzy alergologów. To zbyt mało, by zdiagnozować i objąć opieką wszystkich chorych cierpiących na astmę i choroby alergiczne. Stąd pomysł zwrócenia się do całego środowiska medycznego, do chorych i mediów, by wspólnie walczyli z objawami astmy. Choroby tej nie można wyleczyć, ale można z powodzeniem leczyć, tak by chory nie odczuwał jej skutków – podkreślił prof. Kuna.

POLASTMA jest programem tworzonym przez lekarzy w ścisłej współpracy ze środowiskami chorych. Jego celem jest przeniesienie teorii zawartej w standardach medycznych do codziennej praktyki zdrowotnej. Do tego niezbędna jest stała edukacja zarówno lekarzy i pacjentów.

– Forum w Wiśle ma służyć temu celowi i przedstawić zarówno proste zasady diagnostyki astmy, oparte na prawidłowym wywiadzie, jak i skuteczne oraz bezpieczne metody leczenia astmy i chorób jej towarzyszących – zaznaczył Kuna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH