Wirusem HIV zarażają się głównie młodzi ludzie

Epidemia HIV/AIDS dotyczy głównie młodych ludzi - prawie 40 proc. zakażonych ma od 15 do 24 lat. Szacuje się, że ok. połowa zakażonych Polaków nie wie o infekcji. W sobotę (28 maja) Społeczny Komitet ds. AIDS organizuje w sześciu miastach Polski "Otwarty Dzień Testowania na HIV".

Jak podkreśla Agata Kwiatkowska ze SKA, koordynująca kampanię Projekt Test, najważniejszym celem akcji jest wprowadzenie nowego, lepszego sposobu mówienia o zakażeniu. Do testowania zachęcają plakaty, na których są portrety młodych ludzi z hasłami: "po weekendzie", "po Erasmusie", "z miłości", "razem".

- Forma, którą wybraliśmy, sprawdziła się dlatego, że trafia do młodego człowieka, bo każdy odnajduje jeden, a czasem kilka powodów do zrobienia testu, które pasują do jego stylu życia. Ty też możesz mieć powód, żeby zrobić badanie na HIV. Marzy mi się, żeby już dla nikogo i nigdzie w Polsce pytanie o HIV nie było wstydliwe i problematyczne - mówi Kwiatkowska.

W sobotę (28 maja) w sześciu miastach Polski (Warszawie, Wrocławiu, Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzku, Legnicy i Wałbrzychu) każdy chętny będzie mógł się przebadać bezpłatnie i anonimowo oraz uzyskać fachowe informacje i poradnictwo. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie kampanii www.projekttest.pl.

Choć test na HIV można zrobić anonimowo i bezpłatnie przez cały rok w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (obecnie jest ich 24 w całej Polsce), w dniu testowania z tej możliwości korzysta znacznie więcej osób niż zwykle - przekonują organizatorzy akcji. Jak mówi Kwiatkowska, testy w jednym z dwóch warszawskich punktów konsultacyjno-diagnostycznych wykonywało średnio ok. 30 osób dziennie, podczas kampanii, która ruszyła z początkiem grudnia zeszłego roku, liczba ta zwiększyła się do 60-70 osób.

Wspólną cechą epidemii HIV/AIDS na całym świecie jest fakt, że dotyczy ona głównie młodych ludzi; każdego dnia na świecie HIV zakaża się 3 tys. osób. Polska nie stanowi tu wyjątku, 8 proc. wszystkich zakażeń wykryto u osób poniżej 20. roku życia, zaś 48 proc. dotknęło osoby w wieku 20-29 lat. Najliczniejszą grupą (ok. 75 proc.) wśród zakażonych HIV i chorych na AIDS w Polsce są osoby w wieku produkcyjnym (20-49 lat).

Do tej pory w Polsce odnotowano ponad 14 tys. zakażeń HIV i ponad 2,4 tys. zachorowań na AIDS; ponad tysiąc chorych zmarło. Eksperci z Krajowego Centrum ds. AIDS szacują jednak, że liczba osób zakażonych HIV jest co najmniej dwa razy wyższa od liczby wykrytych zakażeń, czyli około 20 tys. osób nie wie o swojej infekcji. Do zrobienia testu zachęca Społeczny Komitet ds. AIDS (SKA), który prowadzi kampanię "Projekt Test", i już po raz kolejny organizuje Dzień Testowania.

- Z moich obserwacji wynika, że młodzi ludzie w gimnazjach i liceach mają dużą wiedzę na temat HIV, wiedzą, jakimi drogami wirus się przenosi. Niestety, ta teoretyczna wiedza nie przenosi się na praktykę - mówi dr Joanna Dec z Zakładu Poradnictwa i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH