Wielkopolskie: rusza park dla niewidomych

Jedyny w Europie park orientacji przestrzennej - miejsce, gdzie niewidome dzieci będą uczyły się samodzielnego poruszania w terenie, otwarty zostanie w poniedziałek w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania.

W parku znajdą się urządzenia imitujące prawdziwy ruch uliczny, modele architektoniczne rzeczywistych miejsc, oraz specjalne przyrządy dydaktyczne: zabawki dźwiękowe, równoważnie, huśtawki, tory przeszkód.

Park zajmuje powierzchnię ok. 2 ha. Jego stworzenie kosztowało 5,7 mln zł. Ponad 2,9 mln zł to środki unijne, reszta to pieniądze pochodzące z budżetu powiatu poznańskiego.

Jak powiedziała na konferencji prasowej dyrektor ośrodka Maria Tomaszewska, przygotowanie niewidomych do życia w świecie ludzi widzących będzie polegało na symulacji różnych zdarzeń i sytuacji. W parku dzieci nauczą się m.in. pokonywać krawężniki, czy poruszać się po różnych nawierzchniach. Jak dodała, jest to jedyne tego typu miejsce w Europie.

Stworzone w parku konstrukcje i urządzenia będą miały za zadanie oddziaływać na wszystkie zmysły niewidomej osoby. Powstały w nim zbiorniki z wodą, odtworzona została aleja grabów, w parku nasadzona została nowa roślinność, będą w nim mieszkać także zwierzęta.

Ogród, oprócz stymulowania rozwoju osób niewidomych, będzie pełnił również funkcję integracyjną - mają się tam odbywać zajęcia dla widzących uczniów.

Starosta poznański Jan Grabkowski powiedział, że park orientacji przestrzennej powstał przy współpracy z poznańskimi naukowcami i w oparciu o autorski program. - Nie ma podobnego parku, na którym moglibyśmy się wzorować - stwierdził.

Czytaj też. Biblioteka dźwięków: nowa metoda, która uczy niewidomych orientacji przestrzennej w aglomeracji

Park nie jest jedynym innowacyjnym projektem realizowanym w Owińskach. Na terenie placówki znajduje się pierwsze w Polsce laboratorium tyfloakustyczne. W nowocześnie wyposażonej sali uczniowie poznają odgłosy miasta.

W Owińskach działa także unikalne na skalę europejską muzeum tyflologiczne, obejmujące zbiory przyrządów wykorzystywanych przez niewidomych zarówno współcześnie, jak i w przeszłości: mapy, tabliczki brajlowskie i grafiki

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH