Wielkopolskie: od niedzieli na ''wieczorynkę'' do 42 placówek W samym Poznaniu chorzy będą mogli szukać pomocy w siedmiu placówkach. Fot. Fotolia

42 placówki medyczne, w tym 38 szpitali sieciowych i 4 dodatkowe podmioty będą od niedzieli udzielały pacjentom nocnej i świątecznej pomocy medycznej w regionie. W samym Poznaniu chorzy będą mogli szukać pomocy w siedmiu placówkach.

1 października 2017 r. wchodzi w życie nowy model nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Związane jest to z uruchomieniem podstawowego systemu zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli sieci szpitali, i obowiązkiem zapewnienia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przez wszystkie szpitale, które zostały zakwalifikowane do sieci.

Magdalena Rozumek z Wielkopolskiego OW NFZ przekazała PAP, że w Wielkopolsce świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, zwanej popularnie "wieczorynką", realizować będą łącznie 42 placówki, w tym 38 szpitali sieciowych.

- W drodze uzupełniających konkursów ofert wybrano 4 dodatkowe podmioty, które będą udzielać tych świadczeń na terenie aglomeracji poznańskiej, przy czym są to dotychczasowi świadczeniodawcy - zaznaczyła.

Zdaniem Rozumek, wejście w życie tzw. sieci szpitali nie skutkuje na terenie Wielkopolski zasadniczymi zmianami w funkcjonowaniu "wieczorynek", które mogłyby stanowić utrudnienia dla pacjentów.

- Dotychczas, w większości wielkopolskich powiatów, usługi ''wieczorynki'' realizowały szpitale powiatowe i to nie ulegnie zmianie. Jedynie w powiatach: obornickim, ostrzeszowskim i konińskim, świadczenia te powrócą do szpitali: SP ZOZ w Obornikach, Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. oraz Szpitala Zespolonego w Koninie, przy czym w Koninie pomimo zmiany podmiotu, nie ulegnie zmianie miejsce w którym pacjenci będą mogli udać się po pomoc - zaznaczyła.

Dodała, że zmiany czekają jednak mieszkańców Poznania i aglomeracji poznańskiej, ale - jak wskazała - wynika to "wyłącznie z racji większej liczby szpitali zakwalifikowanych do sieci, które przejmą realizację wieczorynek od dotychczasowych podmiotów".

W samym Poznaniu chorzy będą mogli szukać pomocy w siedmiu placówkach. Są to: Szpital Wojewódzki w Poznaniu (ul. Juraszów 7/19), Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia (ul. Szwajcarska 3), Szpital Miejski im. Franciszka Raszei (ul. Mickiewicza 2), Poznański Ośrodek Specjalistyczny Usług medycznych (al. Solidarności 36), Pomoc Doraźna Lekarzy Rodzinnych "Grunwald" (ul. Kasprzaka 16), oraz Centrum medyczne HCP (ul. 28 czerwca 1956 r), oraz Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem (ul. Krysiewicza 7/8).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH