Ratownicy medyczni, którzy protestowali dziś przed oddziałem NFZ w Poznaniu złożyli pisma wskazujące na nieprawidłowości związane z wykonywaniem usług przez podmioty, które wygrały konkurs na usługi ratownictwa medycznego. Wielkopolski Oddział NFZ sprawdzi, czy świadczeniodawcy realizują usługi medyczne zgodnie z umową - poinformował na oddział NFZ w Poznaniu.

Dziś ratownicy medyczni ze szpitali w  Kole, Turku i Szamotułach w Wielkopolsce pikietowali w obronie swoich miejsc pracy pikietują pod siedzibą NFZ w Poznaniu.

Jak podawaliśmy już wcześniej protest spowodowany jest przegraną szpitali w konkursach na świadczenie usług ratownictwa medycznego. Teraz na wezwania pacjentów z Turku i Koła będą jeździć karetki Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Koninie. Z tego powodu ratownicy medyczni z Koła, Turka i Szamotuł mogą stracić pracę.

- Nie popuścimy w tej sytuacji - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor SP ZOZ w Turku, Krzysztof Bestwina.

 - Znacznie wydłuża się czas dojazdu do chorego. Wcześniej mieliśmy profesjonalne Centrum Powiadamiania Ratunkowego, od otrzymania zgłoszenia do czasu wyjazdu mijało kikanaście sekund. Teraz jako podwykonawcy, kiedy dostajemy zgłoszenie, na piśmie musimy komunikować się z Koninem. To znacznie opóźnia działanie. Ostatnio zaproponowano nam żebyśmy posługiwali się nowoczesnymi metodami komunikacji czyli wysyłali sobie sms-y, to jakaś paranoja - dodaje dyrektor.

Fundusz natomiast poinformował nas nas, że "czas oczekiwania nie zwiększy się, karetka z Konina ma zapewnione miejsce wyczekiwania na terenie Turku".

Co do konkursu, oddział wielkopolski Funduszu wyjaśnia, że "przy ocenie oferty komisja konkursowa bierze pod uwagę m.in. jakość, dostępność oraz kompleksowość, a także cenę wskazanych usług; dążymy do tego, aby zakupić jak najlepsze świadczenia za rozsądną cenę. Szczegółów oferty nie możemy ujawniać, bo jest to część niejawna konkursu".

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek po spotkaniu z protestującymi ratownikami medycznymi zapewnił ich, że wszelkie odwołania od wyników konkursu zostaną skrupulatnie sprawdzone.

- Dziś otrzymałem pismo Ogólnopolskiej Konfederacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia, która żąda unieważnienia konkursu na świadczenie usług medycznych w zakresie ratownictwa i pogotowia ratunkowego na terenie wielkopolski. Jeżeli zostały popełnione błędy, jeśli błędy popełnili konkurenci, to wszystko to zostanie rozpatrzone, gdy wpłynie odwołanie. Nie wymagajcie jednak ode mnie, że ja powiem, że konkurs był nieważny, bo nie ma podstaw do tego - powiedział wojewoda.

Zażalenia na wyniki konkursu mają trafić do wojewody we wtorek. Związkowcy twierdzą, że firmy, które wygrały konkursy na ich terenie nie spełniają wymogów ustawowych i zawiadomili o tym Najwyższa Izbę Kontroli oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Według NFZ wszystkie konkursy na usługi ratownictwa medycznego zostały przeprowadzone zgodnie z prawem, a firmy, które wygrały spełniają wymogi ustawy o ratownictwie medycznym. Konkursy ogłoszono po tym, jak część szpitalnych oddziałów ratunkowych nie podpisała aneksów do wieloletnich umów. W Kole i Turku konkurs wygrało pogotowie ratunkowe z Konina, a w Szamotułach prywatna firma.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH