We wsi Bukówiec Górny trzy osoby zachorowały na białaczkę, w tym 10 letnia Magda. Członkowie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół postanowili, wzorem innych miejscowości, zorganizować akcję pomocy chorym na białaczkę.

Do współdziałania przekonali inne organizacje, a także przyjaciół i znajomych z innych miejscowości. Zebrali deklaracje od tych osób, które chciały być dawcami szpiku kostnego.

Choć badań kandydatów na dawców szpiku nie przeprowadzono, gdyż Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu nie miało pieniędzy, mieszkańcy Bukówca Górnego nie zniechęcili się. Nawiązali kontakt z poznańską Fundacją Dar Szpiku i jeszcze w maju wzięli udział w I Festynie Rodzinnym Drużyny Szpiku w Śremie. We wrześniu ponownie zbierali deklaracje dawców szpiku na Jarmarku Rolniczym.

Ostatecznie do Bukówca Górnego przyjechał ambulans Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. Pobrano do badania próbki krwi od mieszkańców wsi, którzy chcą być dawcami szpiku kostnego.

Hanna Skalisz, zastępca dyrektora RCKiK w Poznaniu twierdzi, że Centrum zaryzykowało, przyjeżdżając do wsi, gdyż nie ma pisemnego potwierdzenia z Ministerstwa Zdrowia, że dostanie pieniądze za badania wykonane w Bukówcu Górnym. Hanna Skalisz dodaje, że Cenrum zdecydowało się na ich przeprowadzenie, ze względu na upór ludzi zaangażowanych w ideę dawstwa szpiku.

W polskich bankach dawców szpiku nadal jest zarejestrowanych zbyt mało dawców w porównaniu z podobnymi instytucjami w Europie Zachodniej. Na przeszkodzie zwiększeniu stoi brak chętnych, ale również w dużej mierze i brak pieniędzy na przebadanie osób, które deklarują gotowość do oddania szpiku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH