Wielkopolska: rewolucja w systemie ratownictwa medycznego

Zamiast obecnych 31, pięć dyspozytorni medycznych rozporządzających kilkunastoma-kilkudziesięcioma karetkami - to jedna ze zmian w wielkopolskim ratownictwie medycznym, które wejdą w życie w połowie 2011 roku.

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek spotkał się 9 grudnia z dysponentami karetek, by rozmawiać o propozycji nowej organizacji systemu ratownictwa medycznego w Wielkopolsce i jego finansowaniu – informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

Wprowadzona w 2010 r. zmiana ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym nałożyła na wojewodę obowiązek przedstawienia ministrowi zdrowia nowego projektu planu działania systemu, który obowiązywać ma od 1 lipca 2011 r. Do tego czasu obowiązujące umowy na świadczenia z zakresu ratownictwa będą aneksowane do czerwca 2011 r.

 

112 ma się zgłosić

Przedstawiając nowe założenia systemu wojewoda podkreślił, że liczba zespołów ratownictwa medycznego pozostanie bez zmian, czyli tak jak dotychczas będzie ich 114. Zasadnicza zmiana dotyczyć ma sposobu zarządzania karetkami, funkcjonowania dyspozytorni medycznych. W województwie wielkopolskim ma powstać 5, zamiast funkcjonujących obecnie 31, dyspozytorni medycznych.

– Dyspozytor medyczny, zamiast rozporządzać 2-3 karetkami, będzie mógł dysponować kilkunastoma-kilkudziesięcioma. To znacznie poprawi bezpieczeństwo pacjentów, szczególnie podczas zdarzeń masowych – przekonywał wojewoda.

Zwrócił także uwagę na konieczność szerszego wykorzystania śmigłowca lotniczego pogotowia ratunkowego, który trafił w sierpniu 2010 r. do Wielkopolski i niebawem będzie mógł wykonywać operacje lotnicze także w nocy. W opinii wojewody, w kontekście zmian w systemie oraz dla sprawniejszego wykorzystania śmigłowca, konieczne będzie podnoszenia kwalifikacji zawodowych dyspozytorów medycznych.

Wojewoda Piotr Florek poinformował również, że w styczniu 2011 r. uruchomione zostanie drugie w Polsce, a pierwsze w województwie wielkopolskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Operatorzy numeru 112 będą obsługiwali zgłoszenia z Poznania, a w nieco późniejszym okresie – z powiatu poznańskiego i ościennych.

 

Wsparcie analogowo-cyfrowe
Nowa organizacja systemu zostanie wsparta łącznością analogowo-cyfrową dla wszystkich dysponentów karetek w województwie. Zostanie utworzony wojewódzki kanał łączności radiowej, dzięki któremu karetka niezależnie od miejsca swojego położenia będzie miała łączność radiową nie tylko z własnym dyspozytorem medycznym, ale także z dyspozytorem właściwym dla miejsca w którym się znajduje i lekarzem koordynatorem ratownictwa medycznego w urzędzie wojewódzkim.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH