Wielkopolska: przedszkolaki przechodzą ponownie testy w związku z gruźlicą

Zakończono ponowne pobieranie próbek krwi od 232 osób, które były leczone przeciw gruźlicy, po tym jak w lipcu tego roku stwierdzono chorobę u woźnej z jastrowskiego przedszkola.

Krew badana jest w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu. Wyniki będą znane 10 listopada.

Gruźlicę u woźnej potwierdzono w lipcu tego roku. Od razu gmina powołała sztab kryzysowy, który koordynował powiadamianie rodziców dzieci i kierował maluchy na badania. Próbki krwi pobierali lekarze rodzinni w gabinetach w Jastrowiu, a specjalny autobus woził dzieci i przedszkolanki na prześwietlenie płuc do złotowskiego szpitala. Próbki krwi następnie były badane specjalnym testem na wykrywanie prątków gruźlicy
 
Po pierwszym badaniu u 13 osób potwierdzono występowanie prątków gruźlicy, ale antybiotyki otrzymali wszyscy, bo takie są procedury. Leki będą mogli odstawić dopiero, gdy ponowna próba wykluczy ryzyko zachorowania. W grupie leczonych większość to przedszkolaki. 
 
Za pierwsze badania zapłacił Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Za ponowne zapłacić już nie mógł, bo program nie przewidywał powtórnego badania tym samym testem. Testów nie mógł też sfinansować Narodowy Fundusz Zdrowia, bo nie ma ich w koszyku świadczeń. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w diagnozowaniu osób narażonych na kontakt z chorym na czynną gruźlicę płuc stosuje się badanie RTG oraz próbę tuberkulinową.
 
Jednak konsultant wojewódzki do spraw chorób zakaźnych uznał, że najskuteczniejszy jest test quaantiferonem. Problem polega na tym, że badanie jednej osoby quaantiferonem kosztuje 130 zł. W urzędzie marszałkowskim nie ma już w tegorocznym budżecie pieniędzy na taki cel. Wszystko wskazuje na to, że za badania musi zapłacić gmina. Burmistrz jednak wystąpi o refundację, ponieważ całkowity koszt badań jest bardzo wysoki i wynosi 32 tys. zł.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH