Przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim NFZ zebrało się kilkadziesiąt osób. - Chcemy rozwiązania tej sprawy: unieważnienia przetargów i przywrócenia stanu sprzed pierwszego marca tego roku. To my chcemy być ratownikami medycznymi na naszym terenie - powiedziała Bogusława Baranowska, szefowa związku zawodowego pracowników ochrony zdrowia z miejscowości Turek.

Związkowcy podejrzewają, że firmy, które wygrały konkursy na ich terenie nie spełniają wymogów ustawowych i zawiadomili o tym Najwyższą Izbę Kontroli oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuraturę.

28 lutego NFZ rozstrzygnął konkurs na nowych świadczeniodawców usług ratownictwa medycznego. Konkursy ogłoszono po tym, jak część przyszpitalnych oddziałów ratowniczych nie podpisała aneksów do wieloletnich umów. W Kole i Turku konkurs wygrało pogotowie ratunkowe z Konina. Według NFZ wszystkie konkursy na usługi ratownictwa medycznego zostały przeprowadzone zgodnie z prawem, a firmy, które wygrały, spełniają wymogi ustawy o ratownictwie medycznym.

Tu już drugi protest ratowników medycznych w Poznaniu w tym tygodniu, poprzedni odbył się w poniedziałek.

Wojewoda wielkopolski zarządził kontrolę w stacjach ratownictwa medycznego w Kole i Turku.

– Mam podejrzenia, że dochodziło do nadużyć w działaniu tych jednostek – mówił podczas niedawnego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego wojewoda Piotr Florek.

Chodzi o używanie sprzętu i pojazdów przeznaczonych dla systemu ratownictwa medycznego do innych celów, takich jak transport międzyszpitalny czy dowożenie na badania. Do nieprawidłowości miało dochodzić w ubiegłym roku.

W czwartek w Katowicach przedstawiciele związków ratowniczych zdecydowali o przeprowadzeniu 26 marca w Warszawie ogólnopolskiej manifestacji pracowników państwowego ratownictwa medycznego. Postulaty ratowników obejmują: zaprzestanie dzikiej prywatyzacji placówek ochrony zdrowia, zakaz świadczenia usług państwowego ratownictwa medycznego przez firmy prywatne, sformułowanie czytelnych zasad kontraktowania usług ratownictwa medycznego oraz wstrzymanie likwidacji szkół kształcących ratowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH