Wielkopolska: liczba osób hospitalizowanych po dopalaczach maleje

Jak wynika z danych Ośrodka Informacji Toksykologicznej Szpitala im. F. Raszei w Poznaniu, w wielkopolskich szpitalach od początku października hospitalizowano 19 osób po zażyciu dopalaczy.

Poznański ośrodek zbiera też dane z województw lubuskiego i zachodniopomorskiego, w których w tym okresie hospitalizowano odpowiednio osiemnaście i osiem osób.

– Widać, że liczba zatrutych tymi substancjami maleje. W samym tylko Poznaniu we wrześniu do naszego szpitala trafiło 28 osób – powiedziała Magdalena Łukasik-Głębocka, ordynator oddziału toksykologii w szpitalu im. F. Raszei podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Wojewódzkiego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu.

Według danych wieloletnich w samym Poznaniu do szpitala toksykologicznego po zażyciu dopalaczy trafiło w 2008 roku pięć osób, w 2009 – sześć, a w 2010 r., do 14 października, hospitalizowano 68 osób.

W stolicy Wielkopolski działa jedno z trzech laboratoriów, które bada próbki dopalaczy zarekwirowanych podczas akcji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dwa pozostałe to Instytut Leków w Warszawie i Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie.

– Trafiło do nas ponad 400 próbek z czterech województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Badanie jednej próbki trwa kilka dni, myślimy, że w ciągu roku przebadamy skład zarekwirowanych środków – powiedział doc. Przemysław Mikołajczyk z Zakładu Farmakologii i Biotechnologii Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, którego laboratoria badają dopalacze.

Każdy preparat, w którym zostaną znalezione substancje zakazane, będzie badany dwa razy, tak aby potwierdzić pewność pierwszego badania. Koszt jednego badania szacowany jest na około 1–1,5 tys. złotych. Za badania będzie płacił Główny Inspektor Sanitarny z rezerwy budżetowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH