Hospicja zmagają się z przepełnieniem i trudną sytuacją finansową. Brakuje pieniędzy na leki, sprzęt i niezbędne remonty. Środki z NFZ pozwalają jedynie na częściowe pokrycie wydatków. Od stycznia pieniędzy będzie jeszcze mniej.

W tym roku NFZ przeznaczył na opiekę paliatywną i hospicyjną niecałe 275 mln złotych. Dla każdego województwa wyliczana jest dzienna stawka na jednego pacjenta (tzw. osobodzień). W Wielkopolsce w hospicjum stacjonarnym wynosi ona 231 zł. Zdaniem prof. Jacka Łuczaka, ordynatora oddziału opieki paliatywnej Hospicjum Palium w Poznaniu, potrzeba co najmniej 320 zł na osobę dziennie.

Mimo braku pieniędzy, hospicja starają się nie odmawiać potrzebującym pomocy. Taki zarzut kierują natomiast wobec ministerstwa, które w sierpniu wydało listę chorób kwalifikujących do pobytu w hospicjum. O ile w przypadku dzieci rozporządzenie szczegółowo wylicza schorzenia, o tyle dla dorosłych zawiera tylko... 7 ogólnych chorób. Zdaniem specjalistów lista jest niepełna.

Jednak, nawet jeśli chory takie skierowanie otrzyma, nie oznacza to, że w hospicjum będzie dla niego miejsce. W poznańskim Hospicjum Palium od wielu miesięcy brakuje miejsc. Obecnie w kolejce czeka około 20 chorych.

Brak miejsc to niejedyny problem największego hospicjum w Wielkopolsce. Lista świadczeń gwarantowanych w rozporządzeniu ministra nie zapewnia opieki między innymi nad chorymi z przewlekłymi, trudnymi do leczenia ranami oraz z obrzękiem limfatycznym. Oznacza to, że od stycznia NFZ nie będzie finansował opieki nad nimi.

Tymczasem w Poradni Medycyny Paliatywnej w Hospicjum Palium przebywa około 600 chorych z takimi dolegliwościami. Jest to jedyna placówka w Wielkopolsce, która zajmuje się ich leczeniem.

Ratunkiem dla hospicjów są pieniądze od darczyńców. W wielu placówkach jest to najważniejsze źródło finansowania. Wciąż jednak niewystarczające. Specjaliści apelują więc do Ministerstwa Zdrowia i NFZ, by nie ograniczały prawa cierpiących do godnej śmierci w hospicjum.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH