Ratownicy medyczni z Koła, Turku i Szamotuł, którzy przegrali konkurs na świadczenie usług ratownictwa medycznego na ich terenie, zakończyli w piątek (6 marca) w Poznaniu swój protest.

Ratownicy nadal jednak domagają się unieważnienia konkursu. Po spotkaniu z wojewodą zdecydowali przerwać protest i czekać na wyniki kontroli i decyzje NFZ.

Jak poinformował PAP Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody, ratownicy podczas spotkania informowali wojewodę, że obecnie działający system ratownictwa, na terenie reprezentowanych przez nich powiatów, nie działa sprawnie - zdarzają się przekroczenia czasu dotarcia karetki do poszkodowanych.

- Wojewoda zapowiedział, że wszystkie zgłaszane problemy będą analizowane podczas przeprowadzanych kontroli. Wojewoda odniósł się także ponownie do propozycji unieważnienia przetargu, informując jednocześnie, że jedyną instytucją władną rozpatrywać odwołania jest NFZ - powiedział PAP Stube.

- Prosiliśmy wojewodę, by przyspieszył wszystkie procedury związane z naszym odwołaniem. Mamy zapewnienie, ze jeśli postępowanie konkursowe zostanie unieważnione, wojewoda wpłynie na to, by nowe postępowanie rozpoczęło się jak najszybciej - powiedziała PAP Bogusława Baranowska, szefowa Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia z Turku (Wielkopolskie).

W piątek przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim NFZ zebrało się kilkadziesiąt osób. Przynieśli transparenty z napisami "Szatański spisek" i wizerunkiem wojewody wielkopolskiego oraz plakat z hasłem: "Życie ludzkie to nie przetargi".

Zdaniem protestujących, firmy, które wygrały konkursy na usługi ratownictwa medycznego, nie spełniają wymogów ustawowych.

Według NFZ wszystkie konkursy zostały przeprowadzone zgodnie z prawem, a firmy, które wygrały, spełniają wymogi ustawy o ratownictwie medycznym.

Przypomnijmy, że w czwartek (5 marca) w Katowicach przedstawiciele związków ratowniczych zdecydowali o przeprowadzeniu 26 marca w Warszawie ogólnopolskiej manifestacji pracowników państwowego ratownictwa medycznego.

Ratownicy - związkowcy żądają m.in. zaprzestania "dzikiej prywatyzacji" placówek ochrony zdrowia oraz wprowadzenia zakazu świadczenia usług państwowego ratownictwa medycznego przez firmy prywatne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH