Ratownicy medyczni z Koła, Turku i Szamotuł, którzy przegrali konkurs na świadczenie usług ratownictwa medycznego na ich terenie, zakończyli w piątek (6 marca) w Poznaniu swój protest.

Ratownicy nadal jednak domagają się unieważnienia konkursu. Po spotkaniu z wojewodą zdecydowali przerwać protest i czekać na wyniki kontroli i decyzje NFZ.

Jak poinformował PAP Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody, ratownicy podczas spotkania informowali wojewodę, że obecnie działający system ratownictwa, na terenie reprezentowanych przez nich powiatów, nie działa sprawnie - zdarzają się przekroczenia czasu dotarcia karetki do poszkodowanych.

- Wojewoda zapowiedział, że wszystkie zgłaszane problemy będą analizowane podczas przeprowadzanych kontroli. Wojewoda odniósł się także ponownie do propozycji unieważnienia przetargu, informując jednocześnie, że jedyną instytucją władną rozpatrywać odwołania jest NFZ - powiedział PAP Stube.

- Prosiliśmy wojewodę, by przyspieszył wszystkie procedury związane z naszym odwołaniem. Mamy zapewnienie, ze jeśli postępowanie konkursowe zostanie unieważnione, wojewoda wpłynie na to, by nowe postępowanie rozpoczęło się jak najszybciej - powiedziała PAP Bogusława Baranowska, szefowa Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia z Turku (Wielkopolskie).

W piątek przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim NFZ zebrało się kilkadziesiąt osób. Przynieśli transparenty z napisami "Szatański spisek" i wizerunkiem wojewody wielkopolskiego oraz plakat z hasłem: "Życie ludzkie to nie przetargi".

Zdaniem protestujących, firmy, które wygrały konkursy na usługi ratownictwa medycznego, nie spełniają wymogów ustawowych.

Według NFZ wszystkie konkursy zostały przeprowadzone zgodnie z prawem, a firmy, które wygrały, spełniają wymogi ustawy o ratownictwie medycznym.

Przypomnijmy, że w czwartek (5 marca) w Katowicach przedstawiciele związków ratowniczych zdecydowali o przeprowadzeniu 26 marca w Warszawie ogólnopolskiej manifestacji pracowników państwowego ratownictwa medycznego.

Ratownicy - związkowcy żądają m.in. zaprzestania "dzikiej prywatyzacji" placówek ochrony zdrowia oraz wprowadzenia zakazu świadczenia usług państwowego ratownictwa medycznego przez firmy prywatne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH