Wielka Brytania: potwierdzono siedem przypadków zakażenia EHEC

Brytyjska Agencja Ochrony Zdrowia poinformowała, że w Wielkiej Brytanii u siedmiu osób potwierdzono zakażenie pałeczką okrężnicy EHEC, która spowodowała w Europie śmierć 17 osób.

Agencja podała, że wszyscy zakażeni przebywali niedawno w Niemczech. Trzy z zakażonych osób są obywatelami Wielkiej Brytanii, a cztery - obywatelami Niemiec przebywającymi w Wielkiej Brytanii. Zdaniem organizacji nic nie wskazuje, by źródło infekcji znajdowało się na Wyspach.

Niemiecki Instytut im. Roberta Kocha poinformował, że od początku maja w Niemczech odnotowano 1064 przypadki zakażenia. Zmarło 17 osób, z czego 16 w Niemczech. 1 czerwca Komisja Europejska podała, że nie potwierdziły się wstępne podejrzenia niemieckich władz, według których źródłem zakażenia były hiszpańskie ogórki. Hiszpania domaga się odszkodowania za milionowe straty, jakie ponieśli hiszpańscy rolnicy z powodu kryzysu związanego z zakażeniami.

Jak zapewniła minister zdrowia Ewa Kopacz, polskie stacje sanitarne pracują w stanie podwyższonej gotowości, a sytuacja epidemiologiczna jest na bieżąco monitorowana. Inspektorzy sanitarni kontrolują targowiska, sklepy, hurtownie i uprawy warzyw.

Na warszawskich targowiskach kontrolowanych 2 czerwca przez Sanepid sprzedawane były głównie polskie warzywa. Jak podaje Dariusz Rudaś, stołeczny powiatowy inspektor sanitarny, z informacji przekazanych przez kontrolerów Sanepidu, w Warszawie sprzedawane są głównie polskie warzywa.

- Próbki do badań mikrobiologicznych pobierane są z warzyw importowanych. Na razie nie są znane wyniki - powiedział Rudaś.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o konieczności zachowania zasad higieny podczas przygotowywania żywności, w szczególności świeżych owoców i warzyw. Sanepid wydał specjalne zalecenia dla lekarzy. W przypadku podejrzenia zachorowania wskazane jest wykonanie badań w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny. W przypadku rozpoznania u pacjenta krwawej biegunki lub zespołu hemolityczno-mocznicowego lekarze powinni zgłaszać to do powiatowego inspektora sanitarnego.

GIS zaleca osobom wyjeżdżającym do Niemiec unikanie spożywania surowych warzyw (ogórków, pomidorów i sałaty). Służby sanitarne podkreślają, że wskazana jest szczególna ostrożność w spożywaniu warzyw importowanych z obszarów dotkniętych zachorowaniami lub z krajów wskazywanych jako możliwe źródło zakażenia - chodzi przede wszystkim o ich dokładne mycie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH